je nádej, že nejde o najnebezpečnejší variant N1.
Európska komisia vyzvala členské štáty únie, aby začali očkovať rizikové skupiny obyvateľov, deti a starších ľudí, zatiaľ aspoň proti normálnej chrípke a zároveň, aby sa zásobili antivírusovými liekmi. "Treba sa pripraviť na hrozbu pandémie vtáčej chrípky. Pre členské štáty to musí byť priorita," naliehal včera eurokomisár pre zdravotníctvo Markos Kyprianou. Upozornil však, že zatiaľ neexistuje vakcína priamo proti vtáčej chrípke. "Ak niektorý z týchto vírusov zmutuje do úplne nového, potom nemáme žiadnu obranu," povedal komisár.
Odborníci sa obávajú, že vírus prenášaný zatiaľ iba medzi zvieratami by mohol zmutovať na formu prenosnú medzi ľuďmi. Môže sa tak stať napríklad, keď sa v tele človeka infikovaného ľudským chrípkovým vírusom stretne s vírusom vtáčej chrípky a spolu vytvoria novú mutáciu. Tomu by malo brániť očkovanie proti normálnej chrípke.
Vtáčia chrípka si v Ázii od roku 2003 vyžiadala asi 60 obetí, ktoré sa nakazili priamo od hydiny. Zatiaľ sa nepotvrdil prenos vírusu z človeka na človeka.
V Rumunsku potvrdili výskyt nákazy v dunajskej delte traja európski experti.
V stredu Brusel aj rumunská vláda tvrdili, že nákaza sa nepotvrdila a zmiernili bezpečnostné opatrenia. Včera však rozhodli o likvidácii ďalších 10-tisíc kusov hydiny. Bukurešť takisto rozhodla o rozšírení očkovania obyvateľstva. Dedina Ceamurlia de Jos, kde sa nákaza potvrdila, je v úplnej karanténe. Vláda jej obyvateľom posiela potraviny a lieky a poskytne im finančné odškodnenie.
Podozrivý úhyn hydiny včera hlásili aj z iných oblastí pri čiernomorskom pobreží.
Maďarské úrady dnes zverejnia doteraz utajený plán opatrení pre prípad vypuknutia celosvetovej epidémie. Minister zdravotníctva JenŚ Rácz včera vyhlásil, že nákaza v susednom Rumunsku je zatiaľ iba veterinárny problém a neohrozuje priamo zdravie ľudí. Maďarsko takisto podľa neho už pol roka pripravuje výrobu očkovacej látky proti vírusu. Ak skúšky vakcíny na ľuďoch dopadnú dobre (jedným z pokusných králikov je sám minister), má vraj krajina už teraz kapacitu na výrobu 500-tisíc dávok očkovacej látky za týždeň. "Túto kapacitu môžeme zvýšiť, sme schopní zásobiť nielen občanov Maďarska, ale vakcínu môžeme aj vyvážať," povedal Rácz.
Desiatky uhynutých vtákov objavili aj v Bulharsku, vírus však zatiaľ pri nich nenašli. Bulharsko leží medzi ohniskami nákazy v Turecku a Rumunsku. Hromadné hynutie divokých vtákov hlásia z Iránu, jeho príčiny však zatiaľ nie sú známe.
Vtáčiu chrípku objavili v Európe prvý raz v auguste pri hydine v okolí Čeľabinska v uralskej časti Ruska. Na konci augusta oznámilo ojedinelý nález čajky infikovanej menej agresívnou mutáciou vírusu Fínsko.
(pm, groh, čtk)