FOTO - REUTERS
BRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že situáciu v súvislosti s vtáčou chrípkou má pod kontrolou, a podľa neho nie je dôvod na paniku. Povedal to hovorca Karol Farkašovský. Obyvateľom odporúča posilňovanie imunity najlepšie formou protichrípkového očkovania. "Zabezpečený je dostatok vakcín. Okrem toho treba zvýšiť prísun vitamínov, otužovať a posilňovať odolnosť," dodal.
Prípadný nedostatok protichrípkových vakcín vie podľa neho ministerstvo vyriešiť.
Protichrípkové očkovanie chcú rozšíriť čo najviac, "buď cestou zníženia doplatkov, alebo zavedením príspevku na očkovacie látky".
Očkovanie proti chrípke môže posilniť organizmus proti možnej nákaze vírusom vtáčej chrípky.
Očkovanie odporúča aj úrad verejného zdravotníctva, jeho hlavný hygienik Ivan Rovný pred tromi dňami zložil funkciu. Hovorca úradu Ivan Bielik povedal, že situáciu nepodceňujú, a na vtáčiu chrípku sú pripravení.
Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon tvrdí, že slovenské chovy hydiny sú bezpečné. Vysvetlil, že z 291 chovov je 250 uzatvorených, a tým vraj nehrozí kontaminácia. Otvorené chovy, ktorých je 41, veterinári prísnejšie kontrolujú.
Prenášačom vírusu je sťahovavé vodné vtáctvo - divé kačice a husi, preto najohrozenejšie lokality sú miesta ich zimovísk. Na Slovensku je to okolie malého Dunaja a juhozápadného Slovenska.
Ministerstvo inštruovalo aj poľovníkov, rybárov a pohraničnú políciu, ktorí majú dohliadať na sťahovavé vtáctvo. V prípade výskytu vtáčej chrípky je pripravené začať s odstrelom zvierat.
Slovensko plánuje zakúpiť aj mobilnú jednotku na usmrcovanie zvierat, ak by sa pri nich potvrdila prítomnosť vírusu. Ochranári si myslia, že nápad s odstrelom je nezmyselný.
"Prepuknutie choroby sa nezhoduje s migračným obdobím sťahovavého vtáctva," povedal Marek Brindzík zo Spoločnosti na ochranu vtáctva. Dodal, že doteraz bol zistený len malý počet divo žijúceho vtáctva nakazeného vírusom.
V súvislosti s vtáčou chrípkou je podľa neho najrizikovejší obchod so živou hydinou, s vtáctvom z voľnej prírody a nedostatočná prevencia a biologická ochrana vo veľkochovoch hydiny.
Chrípke doteraz podľahlo 57 ľudí
Vírus vtáčej chrípky sa obvykle neprenáša na ľudí. V Hongkongu v roku 1997 však bol preukázaný prvý prípad priameho prenosu vírusu vtáčej chrípky z vtákov na ľudí. Vírus zapríčinil závažné respiračné ochorenia u 18 osôb, 6 z nich zomrelo. Od decembra 2003 do augusta 2005 bolo potvrdených celkom 112 prípadov vtáčej chrípky u ľudí, z toho 57 zomrelo.
Koľko ľudí sa infikovalo vírusom
Vietnam 90
Thajsko 17
Kambodža 4
Indonézia 1
Príznaky vtáčej chrípky
Vysoké teploty, malátnosť, bolesti hlavy, končatín, kĺbov.
Kde vírus napadol zvieratá
Kambodža, Čína a Hongkong, Indonézia, Japonsko, Thajsko, Kórea, Laos, Malajzia, Vietnam, Kazachstan, Rusko, Turecko, Rumunsko.