V tejto provizórnej nemocnici sa lekári nezastavia, ale mnohí nemajú kde operovať. FOTO - SITA/AP |
MUZAFFARABAD - Záchranári v pakistanskom Muzaffarabade boli blízko zázraku, k 22-ročnej žene, ktorá dokázala prežiť päť dní pod troskami zrútenej budovy, im chýbal už len kúsok. Následné otrasy so silou 5,6 magnitúda v noci na včera snahu britských, nemeckých a tureckých záchranárov zmarili. Keď sa k rozvalinám vrátili, žena už bola mŕtva. Silné otrasy celý dom posunuli.
Otrasy rozhýbali budovy na hranici Pakistanu a Indie, ale väčšie škody nespôsobili. "Nastala obrovská panika. Aj tí, čo spali v stanoch, vybehli von. Všetci kričali. Báli sme sa, že tieto otrasy budú rovnaké ako tie sobotňajšie," vypovedal účtovník Nísár Abbásí, ktorý od soboty táborí na trávniku pred svojím zrúteným domom v Muzaffarabade.
Stále sa nedarí koordinovať rozdeľovanie pomoci a davy zúfalých obyvateľov prenasledujú každý nákladný automobil či autobus, ktorý by mohol humanitárnu pomoc privážať. "Chceme pomôcť, ale nevieme, kde začať. Ako je to zorganizované? Kam máme ísť?" povedal pakistanský chirurg, ktorý prišiel s celým tímom. Tvrdí, že stretol najmenej päť podobných lekárskych skupín, ktoré nevedia, kde majú pracovať.
Jednu z fungujúcich poľných nemocníc vedie lekár, ktorý v minulosti ošetroval Usámu bin Ládina. Chirurg Ámir Azíz pracuje pre jednu z moslimských skupín, ktorá organizuje pomoc.
Kľúčové cesty do regiónu zablokované zosuvmi pôdy sú už priechodné. Teraz je najdôležitejšie zaistiť prechodné ubytovanie pre postihnutých vzhľadom na to, že na vrcholkoch hôr v Kašmíre už začalo snežiť a teploty v noci klesli takmer na nulu. V indickej časti Kašmíru podľahlo v noci na stredu podchladeniu najmenej šesť detí. Počet bezdomovcov v Indii sa po nešťastí pohybuje okolo 140-tisíc, spolu je v oblasti bez domova asi 2,5 milióna osôb.
Počet obetí vzrástol na
25-tisíc, zranených bolo viac než 63-tisíc osôb. Väčšina mŕtvych pochádza z pakistanskej časti Kašmíru, na indickej strane hranice zahynulo 1329 ľudí.
(čtk, reuters)