Slovensko zatiaľ skôr vyčkáva. Významným signálom, že sa niečo deje, je však odstúpenie hlavného hygienika Ivana Rovného z funkcie.
V Rumunskej dedine Ceamurlia de Jos včera experti únie definitívne potvrdili vtáčiu chrípku pri dvoch kurčatách a jednej kačici. Dedina je v úplnej karanténe, Rumuni obliehajú lekárne. Ešte je nádej, že nejde o najagresívnejší typ vírusu. Ten však medzitým potvrdili v Turecku.
V Ázii zatiaľ na vtáčiu chrípku doplatili milióny vtákov a zomrelo asi 60 ľudí, ktorí sa nakazili od zvierat. Odborníci sa obávajú, že vírus by mohol zmutovať tak, že sa nákaza začne šíriť z človeka na človeka.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v takom prípade hovorí o možnej pandémii s počtom obetí od katastrofických 150 miliónov až po realistický odhad 2 až 7 miliónov.
Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ nedalo príkaz na zásobovanie liekmi. Hovorca Karol Farkašovský považuje za tendečné tvrdenie, že ministerstvo situáciu podceňuje. "Pracuje pandemická komisia," povedal s tým, že "aktualizujú plán riešení, okrem iného aj zabezpečenie antivirotík". Darina Sedláková, zástupkyňa WHO na Slovensku povedala, že o zásobovaní sa liekmi zatiaľ nevie. Ministerstvo o tom už druhý deň rokuje s farmaceutickými firmami.
Očkovanie proti bežnej chrípke môže pomôcť aj pri vtáčej chrípke, ale u nás sa zaň platí a využíva ho ročne asi 10 percent ľudí.
Zdravotná poisťovňa ho hradí len rizikovým osobám - deťom, dôchodcom či chronicky chorým.
V Českej republike sa na pandémiu pripravujú už tri roky a tento rok dali na zásoby liekov 300 miliónov korún, celkové náklady budú asi poldruha miliardy. Český hlavný hygienik Michael Vít hovorí, že jeho úlohou je presvedčiť vládu, aby investovala do zdravia.
Náš hlavný hygienik Ivan Rovný pred tromi dňami prekvapujúco zložil funkciu. Podľa ministerstva zdravotníctva je za tým "okrem iného aj dôsledok nevhodnej medializácie v súvislosti s možnou pandémiou chrípky, čo malo za následok dezinformáciu a vyvolávanie neopodstatnených obáv u obyvateľstva".
(dro, pm)