Harold Pinter. FOTO - REUTERS |
Poslednú zo série tohtoročných Nobelových cien - za literatúru - získal britský dramatik, herec a básnik Harold Pinter. Ocenenie spisovateľa, ktorý je známy svojou výraznou politickou angažovanosťou, vyvolalo zmiešané reakcie - od nadšených až po úplne odsudzujúce.
Svoju - opäť prekvapivú - voľbu akadémia zdôvodnila tým, že vo svojich hrách "odhaľuje hĺbku prázdnoty skrytej za každodenným táraním a vynucuje si vstup do uzavretých priestorov úzkosti".
Sám Pinter, ktorý je teraz chorý, v prvej reakcii povedal, že je úplne ohromený. "Vôbec neviem, čo by som povedať. Nemám slov, ale mal by som nejaké nájsť, až sa dostanem do Štokholmu," povedal.
Pinterovi okamžite osobne blahoželal aj Václav Havel. Zahraničné agentúry si všimli, že rovnakého laureáta ako Švédska akadémia krátko predtým už druhý raz za sebou vybrala na ocenenie aj pražská Spoločnosť Franza Kafku. Vlani obe inštitúcie ocenili rakúsku spisovateľku Elfriede Jelinekovú. Ta včera v prvej reakcii nadšene vykríkla: "Je to skvelé, znovu vybrali ľavičiara! A navyše skvelého dramatika."
Práve politické postoje spôsobili, že Pinter má aj mnoho odporcov a jeho ocenenie nie je všade prijímané s nadšením. Len v posledných rokoch Pinter, ktorý býva často označovaný za "rozhnevaného starého muža anglickej literatúry", ostro kritizoval postup britskej a americkej vlády v bývalej Juhoslávii a v Iraku.
Zatiaľ čo popredný nemecký literárny kritik Marcel Reich-Ranicki považuje rozhodnutie za "dobré a úplne správne", rakúska kritička Sigrid Löfflerová označila voľbu za "bizarnú" a autora za "osobu, čo vyšla z módy". Nemecký kritik Denis Scheck považuje udelenie ceny Pinterovi za "urážku svetovej literatúry".