Zmluvu od mesta požadovala organizácia Priatelia Zeme-CEPA ešte v januári, primátor ju však aktivistom poskytnúť odmietol s odvolaním sa na obchodné tajomstvo a na fakt, že mesto zmluvu nemá k dispozícii.
Primátor Trenčína je pritom predsedom predstavenstva spoločnosti Trenčianske vodárne a kanalizácie. Krajský súd v Trenčíne však v stredu rozhodol, že konanie primátora bolo nezákonné a mesto sa preto bude musieť žiadosťou aktivistov zaoberať znovu. Rovnako bude musieť uhradiť aj súdne trovy.
Priatelia Zeme o sprístupnenie zmluvy žiadali, pretože trenčianske vodárenské služby ako jediné na Slovensku vykonáva súkromná firma a podľa aktivistov boli indície, že "viaceré body zmluvy zvýhodňovali súkromného prevádzkovateľa na úkor samosprávnej spoločnosti a spotrebiteľov". Na základe zmluvy získala súkromná Trenčianska vodohospodárska spoločnosť dvadsaťročné exkluzívne právo na prevádzku verejných vodovodov a kanalizácií, ktoré sú vo vlastníctve Trenčianskych vodární a kanalizácií. Podľa primátora Cellera pôvodná zmluva z roku 1999 spoločnosť Trenčianske vodárne a kanalizácie, ktorú založilo 53 obcí trenčianskeho regiónu, naozaj znevýhodňovala. "V januári 2003 však za prítomnosti expertov z Európskej komisie bola zmluva zmenená a dnes nie je čo tajiť, skôr je čím sa chváliť," povedal primátor.
Súdne trovy odhadol právnik Priateľov Zeme Peter Wilfling na zhruba šesťtisíc korún. "Nevidím v tom problém, aby som túto sumu zaplatil," povedal novinárom Celler. (mp)