ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK/AP
BRATISLAVA - Hoci by zákazníci mobilných operátorov privítali nižšie ceny hovorného v roamingu, ich výraznejší pokles nenastáva. Dôvodom je fakt, že cena pre spotrebiteľa závisí od veľkoobchodných cien za roaming, ktoré ponúkajú zahraniční operátori. Keďže dosiaľ neexistoval výraznejší tlak na znižovanie cien hovorov v roamingu, ich cena neklesá.
Snahy komisie
Zníženie "neprimerane vysokých" cien roamingových hovorov v rámci Európskej únie chce dosiahnuť európska komisárka pre informačnú spoločnosť a médiá Viviane Redingová. Podľa nej je problém aj neinformovanosť zákazníkov a netransparentnosť roamingových cenníkov jednotlivých operátorov. Jej viac ako ročná iniciatíva vyústila do internetovej stránky, ktorá sa problematike venuje a radí telefonujúcej verejnosti, ako ušetriť. Okrem všeobecných rád sú na stránke aj linky na webové stránky s cenami roamingu jednotlivých operátorov krajín Európskej únie (EÚ). Potenciál na znižovanie cien vidí Redingová v zjednodušených prázdninových balíčkoch taríf a zvláštnych tarifných systémoch, ktoré uviedli niektorí veľkí európski operátori. Možnosť zníženia cien naznačujú aj veľké rozdiely v cenách v rámci EÚ za jednu minútu hovoru zo zahraničia domov, ktorých rozpätie je od 22 korún do takmer dvesto korún. Redingová zvolila v úvode menej konfrontačnú politiku, keď sa snaží stlačiť ceny nadol vyššou informovanosťou zákazníkov. Naznačila však, že ak ceny neklesnú, siahne po regulácii.
Jednoduché, ale drahšie
V rámci svojej iniciatívy chce V. Redingová dospieť aj k zjednodušeniu cenníkov. Tie totiž obsahujú niekoľko rôznych cien za minútu, ktoré platia pre rôzne typy hovorov. Ide o hovory v rámci cudzej krajiny, o hovory z cudzej krajiny na Slovensko a o hovory z jednej cudzej krajiny do druhej. Zároveň je v niektorých krajinách rozdiel aj v tom, či hovor končí v mobilnej alebo pevnej sieti. Zjednotenie týchto taríf však môže byť z hľadiska cieľov Európskej komisie a zákazníka kontraproduktívne. Cenou za zlacnenie hovorov zo zahraničia domov alebo do tretích krajín by totiž bolo zdraženie hovorov v rámci tej-ktorej zahraničnej krajiny.
Pre konkrétne príklady netreba chodiť ďaleko. Slovenský T-Mobile prišiel so službou Svetový roaming, ktorá funguje popri klasickom roamingu a ktorá zjednocuje ceny hovorného. Orange Slovensko zase pristúpil na zjednotenie cien esemesiek v rámci jednej krajiny. Zjednodušenie cenníka však prinieslo nárast ceny u najlacnejších roamingových partnerov.
Na ťahu sú operátori
"Iniciatíva Európskej komisie môže zintenzívniť negociácie medzi operátormi a reálne tak viesť k zníženiu cien roamingu," myslí si hovorca T-Mobile Slovensko Milan Hric. No nemusí to tak byť vždy. Veľkí operátori by sa totiž neradi vzdali svojich príjmov z drahých roamingových hovorov. Na druhej strane, podľa hovorcu Orange Slovensko Petra Tótha, by však mohlo zníženie cien roamingových hovorov podporiť využívanie roamingu zákazníkmi. Tým by vzrástli aj výnosy poskytovateľov z roamingu.
K možnému poklesu cien prispievajú aj národní regulátori. Ako však pre SME povedal hovorca Telekomunikačného úradu SR Roman Vavro: "Rozhodnutia úradu v prípade roamingu pozitívne pocítia zahraniční návštevníci Slovenska." Slovenskí zákazníci teda pocítia zmeny, ktoré nastanú rozhodnutiami zahraničných regulátorov. Telekomunikační regulátori krajín EÚ však spolupracujú v rámci Združenia európskych regulátorov (ERG), ktoré je poradným orgánom EK.
Zo strany zákazníka by sa mohlo zdať, že nadnárodné skupiny by mohli výraznejšie znížiť ceny volaní medzi jednotlivými operátormi v skupine. V niektorých prípadoch je telefonovanie v rámci skupiny lacnejšie, no rozdiel v cene nie je veľmi výrazný. Hypoteticky by sa nadnárodná skupina mohla z cenového hľadiska správať ako jedna sieť. To by však mohlo byť problematické z pohľadu hospodárskej súťaže. Hovorca Protimonopolného úradu SR Miroslav Jurkovič predpokladá, že komisia by začala vyšetrovanie buď z vlastného podnetu, alebo na základe sťažnosti iných operátorov. "Nedá sa však predpokladať, ako by toto vyšetrovanie dopadlo," dodáva na záver.
Ako v roamingu ušetriť
Ešte pred odchodom do zahraničia si preštudovať roamingový cenník pre danú krajinu a vytipovať si najlacnejšieho operátora pre hovory aj SMS.
Po príchode do destinácie si nastaviť v mobilnom telefóne manuálny výber siete a zvoliť si najlacnejšieho operátora.
V zahraničí sa platí aj za prijaté hovory, zákazník môže požiadať svojich známych a blízkych, aby mu v čase, keď je v zahraničí, netelefonovali, ale radšej posielali SMS, za prijatie ktorých sa zväčša neplatí.
Zrušiť presmerovania do odkazovej schránky. Za každé presmerovanie, hoci aj do odkazovej schránky, sa počas roamingu platí.
(ik)
Autor: IVAN KAHANEC pre SME