Miloslav Kráľ (vľavo) ako Dr. Mičátek a František Výrostko ako Hodža. FOTO - BRANISLAV KONEČNÝ |
Ovládal šesť jazykov, zaslúžil sa o pozdvihnutie roľníctva na našom území a s Maďarmi vyjednal povojnové hranice. Milan Hodža bol veľkou historickou a politickou osobnosťou, napriek tomu si ho mnohí dodnes mýlia s jeho strýkom. Ten sa preslávil po boku Ľudovíta Štúra. Martinskí tvorcovia si však na mušku vzali toho prvého Hodžu a v novej hre ho chcú predstaviť verejnosti.
Po inscenácii Tiso divadla Aréna, ktorá sa stretla aj s priazňou divadelnej kritiky, sa asi na Slovensku začala dramaturgická línia v predstavovaní historických a politických osobností Slovenska.
"Hra vznikla na podnet nášho premiéra. Pri prevezení Hodžových pozostatkov z Ameriky na Národný cintorín v Martine sa veľa hovorilo o Hodžových dňoch. Je to blok vedeckých konferencií, napríklad z oblasti politológie, ktoré sme sa rozhodli obohatiť aj umeleckou produkciou v podaní divadelnej hry," vysvetľuje režisér Viliam Hriadel.
Životný oblúk na javisku zachytáva Hodžu v sanatóriu, kde novinárovi odhaľuje svoj život. Tvorcovia kládli dôraz na medzníky, keď Hodžu zvolili za poslanca Uhorského snemu či keď došlo k smutnému zásahu počas pochovávania jeho otca.
"Inscenáciu v predpremiére videli diváci na Hodžových dňoch v lete a reakcie boli pozitívne. Boli to hlavne historici a odborná verejnosť, ktorí nám ešte pomohli vychytať nejaké kozmetické chyby v texte. Hru plánujeme hrávať aj v predpoludňajších hodinách pre študentské a žiacke publikum," uzavrel režisér. (zk)