Šiitska žena si bola prevziať kópie ústavy. Dostala ich spolu s prídelom potravín. FOTO - REUTERS |
Irackí lídri a americký veľvyslanec v Iraku sa v stredu v noci naširoko usmievali. Podarilo sa im dosiahnuť ďalší kompromis v texte postsaddámovskej ústavy. Iracká elita a Washington veria, že umožní sunnitom, aby sa zúčastnili na zajtrajšom referende o ústave, ktorú doteraz odmietali, ako pre nich nevýhodný dokument. Sunniti si totiž presadili, že text zajtra schvaľovanej ústavy nemusí byť konečný. Nový parlament môže iniciovať jej zmeny a tie by sa opäť schvaľovali v referende.
Problém je však v tom, že sunniti zrejme ani v novom parlamente nebudú mať dosť hlasov, aby nejaké zmeny presadili. Sunnitov je menej ako dvadsať percent a v novom parlamente môžu získať podľa odhadov maximálne 50 kresiel z 275. Šiitom a Kurdom súčasný text ústavy v zásade vyhovuje.
Preto časť sunnitských lídrov stále vyzýva svojich ľudí, aby v referende hlasovali proti ústave. Teraz sa hrá o to, či príde k urnám dosť sunnitov, ktorí ústavu podporia. Ak v troch irackých provinciách ústavu odmietnu dve tretiny voličov, neprejde v celej krajine. Sunniti tvoria väčšinu v štyroch provinciách.
Problém je aj v tom, že mnohí Iračania ani nevedia, že nejaké zmeny v ústave nastali. Výtlačky ústavy, ktoré zrejme aj tak nikto nečíta, totiž žiadne naposledy dohodnuté zmeny neobsahujú. Irackí politici tvrdia, že všetci o nich budú informovaní včas. Prostredníctvom televízie. Irak pritom zápasí s problémami v dodávke elektriny a niekoľkohodinové výpadky sú tam celkom bežné.
Z dlhodobého hľadiska takisto nie je dohodnutý kompromis práve najideálnejší. Sunniti ho považujú za priehľadný trik, ktorým sa od nich Kurdi a šiiti snažia vymámiť súhlas s ústavou. To len prehlbuje nedôveru medzi jednotlivými skupinami.
Problematické je aj neustále zasahovanie Američanov do celého procesu dohadovania ústavy. Washington zo svojho pohľadu postupuje logicky: snaží sa dodržiavať svoj časový plán a dať dohromady rozhádané iracké skupiny. Čoraz viac Iračanov to však vníma ako zasahovanie do vývoja v krajine.
Experti na Blízky východ nie sú jednotní v názore, čo by bolo lepšie: či schválenie ústavy, alebo jej odmietnutie. Hovoria, že v každom prípade sa bude niekto cítiť ponížený. "Nemôžeme si myslieť, že jedno referendum zmení rozbúrený Irak," povedal v San Fransisco Chronicle Bing West z konzervatívneho think-tanku Heritage Foundation. Tvrdí, že v súčasnej situácii sa nedá očakávať, že jeden politický akt ukončí iracké trápenie.