Pomoc je zatiaľ slabo organizovaná. V Indii aspoň rozhadzovali oblečenie. FOTO - SITA/AP
Zranení ľudia nemajú v chlade šancu dlho vydržať. FOTO - SITA/AP
ISLAMABAD - Humanitárna pomoc v zemetrasením zničenom severnom Pakistane je chaotická. Spôsobuje to najmä nedostatok lietadiel. Oficiálny činiteľ OSN, ktorý si želal zostať v anonymite, upozornil, že zúfalo potrebujú ešte desiatky ďalších vrtuľníkov. Tie, ktoré sú k dispozícii, museli včera dočasne zastaviť lety, pretože pršalo.
Pakistanu sľúbil pomoc celý svet, desaťtisíce ľudí, čo prežili a stratili domov alebo utrpeli zranenie však ešte žiadne dodávky s liekmi a potravinami nedostali. Humanitárna pomoc je stále zatiaľ skôr živelná - organizované prerozdeľovanie potravín a liekov a výstavba núdzových táborov sa ešte nezačali. Organizácia spojených národov vyčíslila, že na okamžité záchranné práce a nasledujúci polrok bude potrebovať pomoc v hodnote 272 miliónov dolárov.
Hlavné cesty zablokované zosuvmi pôdy už boli opäť prejazdné. Nákladné autá s pomocou už zamierili do najpostihnutejších oblastí, napríklad do mesta Balakot. Asi desať kamiónov s naliehavou pomocou od miestnych charitatívnych organizácií už dorazilo do metropoly pakistanskej časti Kašmíru Muzaffarábádu.
V meste zničenom z troch štvrtín sa lekári sústreďujú na poskytovanie prvej pomoci a vojaci odvážajú mŕtvych. Zo zahraničia už sľúbili vyše 20 vrtuľníkov, ktoré sú nevyhnutné na sprístupnenie odľahlých oblastí, ale do pondelka z nich prišlo len niekoľko. "Lepší sa to, ale stále to nestačí," hovorí činiteľ OSN. "Potrebujeme o 40 alebo 50 vrtuľníkov viac, ako bolo sľúbených," dodal.
Tí, ktorí prežili, sa sťažujú na nedostatok aj tej najzákladnejšej pomoci po najtragickejšej katastrofe, aká Pakistan kedy postihla. Pakistanská armáda, ktorá riadi záchranné práce, zatiaľ vyslala do akcie 26 vrtuľníkov, čo ani zďaleka nestačí. Státisíce obyvateľov stratili strechu nad hlavou a prespávajú pod šírym nebom v chladných jesenných nociach, vystavení dažďu, zápachu z rozkladajúcich sa mŕtvych tiel a zničených kanálov. (čtk, reuters)
Oficiálna bilancia
mŕtvi - 23 300 zranených - 51-tisíc Odhady
mŕtvi - 35- až 200-tisíc strechu stratilo - 2,5 milióna ľudí Po tragédii si rivali pomáhajú
DILLÍ - Prírodná katastrofa poskytla príležitosť rivalom Indii a Pakistanu prekonať nepriateľstvo a spoločne riešiť humanitárnu krízu v Kašmíre, o ktorý už dlho bojujú. Pár hodín po zemetrasení indický premiér Manmóhan Singh hovoril telefonicky s pakistanským prezidentom Parvízom Mušarrafom a ponúkol mu pomoc i záchranné tímy.
"Až po tejto tragédii si ponúkli navzájom pomoc," povedal šéf indickej pobočky medzinárodnej agentúry CARE. V sobotu indický minister zahraničných vecí použil prvýkrát horúcu telefonickú linku, ktorej zavedenie oba štáty dohadovali mnoho mesiacov. Horúcu linku využili aj vojenskí velitelia v Kašmíre. Zatiaľ je však spolupráca obmedzená, pretože most na hranici zemetrasenie poškodilo. (čtk/ap)
Otrasy zničili tisíc nemocníc a zabili lekárov
ŽENEVA - Zemetrasenie zničilo tisíc nemocníc v Pakistane a desaťtisíc ľudí nie je kde ošetriť, upozornila OSN. Navyše zahynulo veľa lekárov a zdravotných sestier. V zasiahnutých oblastiach by sa mohli objaviť epidémie hnačkových ochorení a deti by mohla ohroziť epidémia osýpok. Tie by mohli byť vážnym problémom, pretože v tejto oblasti nebolo zaočkovaných viac ako 60 percent populácie. (čtk)
Jadrové zariadenia nie sú poškodené
ISLAMABAD - Jadrové zariadenia v Pakistane a Indii nie sú poškodené. Oznámili to včera indickí a pakistanskí oficiálni činitelia.
"Otrasy pôdy neohrozili naše jadrové zariadenia," oznámil hovorca pakistanskej armády generál Šaukat Sultán. Nebol však schopný povedať, aká je maximálna odolnosť týchto zariadení proti zemetraseniu. Sobotňajšie otrasy dosiahli silu až 7,7 magnitúda.
India a Pakistan uskutočnili v roku 1998 sériu jadrových pokusov, ktoré znepokojili medzinárodné spoločenstvo. (čtk)
Historické pamiatky v Kašmíre vydržali
ŠRÍNAGAR - Zemetrasenie udrelo v oblasti bohatej na staré pamiatky. Väčšina z nich prežila. "Kto by mohol tieto náboženské stavby poškodiť? Boli postavené z čistoty a strážia ich anjeli," tvrdil Samád Nakáš, moslim z indického Šrínagaru. Krátko po zemetrasení utekal spolu so stovkami ďalších do najuctievanejšej kašmírskej svätyne, veľkej mramorovej mešity Hazratbal, domova jednej z najsvätejších relikvií moslimov - fúzov proroka Mohameda.
V Kašmíre v rôznych dobách vládli budhisti, moslimovia, hinduisti, Afganci a Sikhovia. Prevažne moslimský sa stal v 14. storočí. Hinduisti a moslimovia tu žijú v mieri. Po rôznych náboženstvách zostali rôzne pamiatky vrátane kamenného chrámu Šankaračarija, postaveného 200 rokov pred naším letopočtom a zasväteného Šivovi, hinduistickému bohu ničenia. Ani ten zemetrasenie nepoškodilo. Väčšina kašmírskeho kultúrneho a náboženského dedičstva je v indickej časti Kašmíru okolo šrínagarského údolia. (čtk/ap)
FOTO