FOTO SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ |
KOŠICE - Znižovanie počtu mestských častí v Košiciach zrejme nehrozí ani v prípade, že parlament schváli novelu Zákona o meste Košice. Novelou by sa mal parlament zaoberať v novembri. Podľa predkladateľov zmena je nutná, pretože košická samospráva je neúnosne drahá, poslancov i mestských častí je veľa, a nie sú presne vymedzené niektoré právne záležitosti.
V novele zákona je mechanizmus na znižovanie mestských častí navrhnutý tak, že rozhodnutie o zrušení príjme mestské zastupiteľstvo. Ak sa občanom dotknutej mestskej časti verdikt mestských poslancov nebude páčiť, môžu usporiadať miestne referendum. Ak sa v referende väčšina občanov vyjadrí proti rozhodnutiu mestského zastupiteľstva, jeho uznesenie nenadobudne platnosť a mestská časť bude existovať po starom.
"O zrušení musia rozhodnúť mestské časti a občania v nich bývajúci. Nie je možné, aby mestské zastupiteľstvo zrušilo mestskú časť bez toho, aby sa zaujímalo o stanovisko jej zastupiteľstva a ľudí. Ak sa v referende ľudia vyjadria, že mestskú časť nechcú, tak nech ju mestské zastupiteľstvo zruší," hovorí šéf poslaneckého klubu KDH-DS Martin Boritáš.
Podľa šéfa klubu poslancov Slobodného fóra Františka Ziku je riešenie zbytočne drahej košickej samosprávy jednoduché. "Som za zrušenie všetkých mestských častí s tým, že občanom treba ponechať v blízkosti úradovne, aby nemuseli s každou vecou chodiť na magistrát. Košiciam vôbec nechýba osobitný zákon a mali by sa riadiť tak, ako ostatné mestá existujúcim zákonom o obecnom zriadení," vysvetľuje Zika.
Podľa šéfa klubu SDKÚ-OKS Igora Laskovského je pozitívne, že sa raz a navždy vyjasnia kompetencie mestských častí a mesta.
"Prípadné rušenie mestských častí navrhovaným mechanizmom nevidím ako najšťastnejšie. Som za to, aby parlament prijal nový zákon o meste, v ktorom bude presne napísaný počet mestských častí. Ak by sme chceli dopredu stanovisko mestskej časti, takisto sa nepohneme, lebo ktorá by chcela svoj koniec," hovorí Igor Laskovský.
Šéf spoločného ľavicového klubu a Smeru Ján Frajt hovorí, že zníženie mestských častí musí nastať.
"Nie však na základe nejakých politických záujmov, ale ekonomických faktov. Treba sa pozrieť, koľko peňazí z rozpočtu zhltne len úrad tej-ktorej mestskej časti a s rozumom rozhodnúť, či má zmysel, aby existovala. No nemyslím, že by sa zmeny udiali v tomto volebnom období. To sa už časovo nestihne," dodal Frajt. (ren)