Požičiavanie peňazí chce Európska komisia sprehľadniť a zjednodušiť. Prispejú k tomu nové úverové pravidlá. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ |
Komisia chce zvýšiť aj množstvo informácií, ktoré musia byť uvedené v reklame na spotrebiteľské úvery. Banky by mali uvádzať minimálnu ročnú úrokovú mieru, výšku mesačných splátok a súvisiacich poplatkov. Jednoduchšie by malo byť aj porovnávanie rôznych ponúk na úver, pretože spôsob počítania nákladov by mal byť v celej únii rovnaký. Splátkové firmy zase budú môcť jednoduchšie ponúkať svoje služby v iných štátoch únie.
Nové pravidlá sa budú týkať len úverov do 50-tisíc eur (asi 1,943 milióna Sk). Nebudú sa vzťahovať na hypotéky. Pre ne chce komisia určiť samostatné pravidlá. Zjednodušené pravidlá by mali platiť na úvery do 300 eur (11 658 Sk).
"Tento návrh zabezpečí maximálne práva spotrebiteľov a zároveň udrží na najnižšej možnej úrovni byrokraciu. Umožní ľuďom ľahšie porovnávať náklady na pôžičky a finančným inštitúciám jednoduchšie poskytovať úvery za hranicami," povedal komisár pre ochranu spotrebiteľa Markos Kyprianu.
Bankám sa takáto regulácia nepáči, pretože Brusel v nej nezohľadnil všetky ich pripomienky. "Komisia sa, žiaľ, zastavila v polovici cesty. Jej návrh len predraží úvery a zvýši byrokraciu," povedal Henning Schoppmann z Európskej asociácie verejných bánk.
Oslovené slovenské banky tvrdia, že ak začne smernica platiť, podriadia sa jej. Niektoré návrhy si však nevedia v praxi predstaviť. Technicky ťažko realizovateľná je požiadavka na zverejňovanie všetkých spomínaných údajov, napr. v spotoch. "Tie nemajú ambíciu vysvetľovať celý produkt, čo v dĺžke 30 sekúnd nie je technicky možné, ale len upozorniť naň," tvrdí hovorkyňa ČSOB Marta Krejcarová. Hovorca Tatra banky Roman Začka povedal, že problematické by bolo aj zverejňovanie splátok v reklame, pretože tie závisia od výšky úveru.
Banky protestujú aj proti zrušeniu možnosti účtovať klientom pokuty za predčasné splatenie úverov. Návrh totiž počíta s tým, že si budú môcť vypýtať len "spravodlivú a objektívnu" kompenzáciu. "O možnosti kedykoľvek splatiť úver bez sankcií je možné uvažovať len pri variabilnej úrokovej sadzbe. Pokiaľ je sadzba fixná, banka kalkuluje s úrokovým výnosom v budúcnosti a poplatok za predčasné splatenie je opodstatnený," povedala generálna tajomníčka Istrobanky Elena Penzes-Strobl.
(pcs, čtk, tasr)