ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Skúšobná lehota pri nástupe do zamestnania byť môže a nemusí. Zákonník práce ju neprikazuje použiť. Zamestnávatelia však od tejto poistky upustia len zriedka, neodskúšať zamestnanca sa im nemusí vyplatiť. Nástupom do zamestnania sa tak málokto automaticky stáva plnohodnotným zamestnancom.
V prvých týždňoch či mesiacoch sa neraz rozhodne, aké postavenie nový človek v zamestnaní bude mať a či vo firme vôbec zostane. Zamestnávateľ ich má na to, aby nováčika preveril, a ak s ním nie je spokojný, môže ho ihneď prepustiť aj bez zdôvodnenia. To za normálnych okolností nemôže. Odísť bez uvedenia dôvodu môže v skúšobnej lehote aj zamestnanec.
Ani dĺžku skúšobnej lehoty zákonník nestanovuje, ohraničuje ju iba zhora - najviac na tri mesiace. Či to budú dva mesiace, mesiac, alebo ešte menej, záleží len na tom, ako sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú. Ak sa nedohodnú, ale v pracovnej zmluve sa skúšobná lehota spomína, "platí 3-mesačná skúšobná lehota odo dňa vzniku pracovného pomeru", tvrdí právnička Odborového zväzu Chémia Zdena Dvoranová.
Predlžovať skúšobnú lehotu nemožno. Ak sa dohodlo, že bude trvať, napríklad, mesiac, neskôr ju nemožno predĺžiť, ani keby zamestnanec súhlasil. Aby bola skúšobná lehota platná, dohodnúť sa musí písomne. "Pracovná zmluva musí byť uzatvorená najneskôr v deň nástupu do práce," hovorí Dvoranová.
Zákon možno aj obísť. Zamestnankyne firmy Volkswagen Elektrické systémy spoločnosť na konci skúšobnej lehoty prepustila, potom opäť prijala do zamestnania, potom opäť v skúšobnej lehote prepustila, následne opäť zamestnala, a tak stále dokola. Krajský súd v Nitre pred časom rozhodol, že to bolo "v hrubom rozpore so Zákonníkom práce". Spoločnosť sa odvolala.
Ak zamestnanec začne pracovať skôr, ako dôjde k podpisu pracovnej zmluvy, počas pracovného pomeru podľa Dvoranovej skúšobná lehota "nemôže byť platne dojednaná". V praxi sa vraj stáva, že zmluvu zamestnanec podpíše niekoľko dní po nástupe. Ak to vyplýva aj z dátumu v zmluve, zamestnanec je vo výhode. Keby ho prepustili, domnievajúc sa, že je v skúšobnej lehote, mohol by sa domáhať na súde neplatnosti tohto úkonu, dodáva Dvoranová.
Ako dlho môže trvať?
Najviac 3 mesiace. Predlžovať ju dohodou alebo iným spôsobom sa nedá. Sama sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca. Teda, napríklad, o čas, keď je "na péenke".
Ak posledný deň skúšobnej lehoty pripadne na sobotu, nedeľu alebo sviatok, má sa za to, že skúšobná lehota uplynula, teda posledným dňom nie je najbližší pracovný deň, hovorí právnička Odborového zväzu Chémia Zdena Dvoranová.
Ako v skúšobnej lehote skončiť pracovný pomer?
Urobiť to môže zamestnávateľ aj zamestnanec, a to z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.
Čo pre to treba urobiť?
Aspoň 3 dni pred tým, ako sa pracovný pomer má skončiť, treba výpoveď písomne oznámiť druhej strane (zamestnávateľ zamestnancovi alebo naopak).
Čo ak k tomu nedôjde
Pracovný pomer možno považovať za neplatne skončený. Ak takto pochybil zamestnanec, zamestnávateľ sa môže súdiť, a to najneskôr do dvoch mesiacov. Platí to aj naopak. Ak však zamestnávateľ zamestnancovi oznámil, že trvá na tom, aby uňho pracoval, jeho pracovný pomer sa nekončí. (joč)