OECD: Žijeme dlhšie, mali by sme aj dlhšie robiť

BRUSEL - Slováci by mali pracovať dlhšie, tvrdí Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Rastúce náklady na systémy dôchodkového zabezpečnia prinútia bohaté krajiny, aby motivovali k práci čoraz starších ľudí. Na snímke z roku 1998 je Milton Garland (102), najstarší pracujúci Američan. Garland, ktorý bol mechanikom, chodil denne do svojej kancelárie vo firme, pre ktorú pracoval 78 rokov. FOTO - ARCHÍV TASR

BRUSEL - Slováci by mali pracovať dlhšie, tvrdí Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Dôvodom bude starnutie populácie, ktoré podľa prognóz zastihne v blízkej budúcnosti okrem Slovenska aj Poľsko, Grécko a Taliansko. Pri súčasnom trende by sa mal do roku 2050 počet nepracujúcich Slovákov s vekom nad 50 rokov zdvojnásobiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Doterajší systém je údajne neudržateľný a bude musieť viesť nielen k nepopulárnemu celkovému znižovaniu dôchodkov, ale aj k vyššej zamestnanosti medzi staršími občanmi. Na Slovensku má totiž aj po penzijnej reforme polovičnú váhu na dôchodkovom zabezpečení prvý, priebežný pilier, v ktorom sa pracujúci skladajú na penzie dôchodcom.

Päťdesiatnici u nás robia menej, ako inde

V počte zamestnaných po päťdesiatke figurujú Slováci a Maďari momentálne takmer na chvoste rebríčka (50 %), za Českom (60 %), a pred Poľskom (45 %). Najvyššie skóre dosahuje Island, kde pracujú deviati z desiatich obyvateľov nad 50 rokov; za ním nasleduje silná škandinávska trojka - Švédsko, Nórsko a Dánsko.

Starnutie sa stáva problémom pre takmer všetky európske sociálne systémy. Podľa jej najnovšej štúdie OECD, ktorá združuje tridsiatku najbohatších štátov sveta, hrozí viacerým štátom Európskej únie silný tlak na verejné financie. Dôvodom je rastúci počet penzistov oproti čoraz menšej skupine pracujúcich.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia vo vyspelých európskych ekonomikách sa vďaka lepším životným podmienkam a kvalitnejšiemu zdravotníctvu dožívajú čoraz vyššieho veku, čím sa však predlžuje aj ich čas strávený na dôchodku. Kým v 70. rokoch žili obyvatelia strednej Európy ako dôchodcovia priemerne osem rokov, v súčasnosti je to dvojnásobne dlhší čas.

Podpora poredčasného dôchodku bola chybná

Podľa analytika OECD Marka Keeseho viaceré západoeurópske krajiny budú musieť zmeniť kurz a prestať podporovať skorý odchod svojich obyvateľov do dôchodku. "Mnohé štáty vrátane silných ekonomík ako Nemecko či Francúzsko, zaviedli tento nástroj preto, aby vytvorili priestor na vstup mladých ľudí na trh práce. No ukázalo sa, že to bola chybná analýza," hovorí Keese. Štatistiky totiž dokazujú, že práve krajiny s najvyššou zamestnanosťou medzi staršími ľuďmi, majú zároveň vysoký podiel pracujúcej mládeže.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina členských štátov únie vrátane Slovenska, má stanovenú vekovú hranicu na odchod do dôchodku v priemere na 65 rokov. Zatiaľ čo Portugalčania, Íri, Dáni a Švédi odchádzajú do penzie približne v takom veku, ostatní Európania si čakanie na dôchodok väčšinou skrátia o jeden až päť rokov. Naopak, Slováci si odchod do dôchodku odkladajú v priemere o dva roky.

Dajme prácu starším

Reformy penzijného systému sa zatiaľ presadzujú len veľmi pomaly a ťažko. Veľká časť Belgičanov sa minulý týždeň zapojila do celodenného štrajku práve proti plánom vlády zvýšiť oficiálny vek odchodu do penzie.

Podľa odborníkov by sa mali štátnici v európskych krajinách predovšetkým snažiť vytvoriť podmienky na aktívne zapojenie starších ľudí na trhu práce a zrušiť niektoré sociálne dávky alebo pravidlá, ktoré ich pred tým naopak odrádzajú.

SkryťVypnúť reklamu

Európania by sa podľa OECD zároveň mali vážnejšie zaoberať zlepšením svojich šancí zamestnať sa aj v neskoršom veku, najmä využitím rôznych možností rekvalifikácie. Zatiaľ sa v tom najlepšie darí Švédom, Fínom a Dánom, zatiaľ čo Slovensko figuruje v horšej polovici štátov európskej dvadsaťpäťky - za Českom a Írskom, ale pred Nemeckom, Poľskom, Maďarskom, Portugalskom, Španielskom a Gréckom.

 

Autor: Lucia Kubošová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 078
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 986
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 158
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 023
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 928
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 478
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 069
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 547
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu