Ruský kozmonaut Sergej Krikaljov opäť na zemi. FOTO - SITA/AP |
ometrová cesta z ISS im trvala tri a pol hodiny.
Ruský kozmonaut Sergej Krikajlov a jeho americký kolega John Philips boli na ISS od tohtoročného apríla. Vďaka tomuto pobytu už strávil Krikajlov na palube orbitálnej stanice celkom 800 dní, a stal sa človekom, ktorý strávil vo vesmíre najviac času. Pozornosť médií však pútal hlavne Olsen, ktorý pobudol vo vesmíre sedem dní.
Nová dvojčlenná americko-ruská posádka William McArthur a Valerij Tokarev zostane na palube šesť mesiacov, počas ktorých má podniknúť dve vesmírne prechádzky, uskutočniť mnoho vedeckých testov a lekárskych meraní a venovať sa údržbe stanice.
Na kozmodróme Ťiou-čchüan v severozápadnej Číne sa medzitým pripravoval druhý čínsky let do vesmíru s ľudskou posádkou. Let mal odštartovať dnes ráno o tretej hodine nášho času.
Čínska televízia chystala pri tejto príležitosti 54 hodín živého vysielania z kozmickej cesty. V prípade neúspechu misie mala naopak podľa hongkonskej tlače televízia vysielať dokumentárny program o neúspešných vesmírnych misiách iných krajín.
Kozmický program prebiehajúci pod patronátom armády je najprestížnejším projektom čínskej komunistickej vlády. V októbri 2003 sa Čína stala po Rusku a Spojených štátoch treťou krajinou, ktorá vypravila svojho človeka do kozmu. Jej vesmírne plavidlá Šen-čou, rovnako ako vybavenie kozmonautov sú založené na ruských technológiách. Do roku 2010 chce Čína pristáť s nepilotovanou sondou na Mesiaci a vybudovať vlastnú vesmírnu stanicu. (čtk)