Deti osadníkov trávia svoj voľný čas v lacných hoteloch. FOTO - SITA/ AP |
Mali malé paláce, teraz sa tlačia v lacných hoteloch a internátnych izbách. Čakali tučné odškodné, zatiaľ rátajú každý šekel. A zápasia s pocitom, že ich podviedli. V čase, keď väčšina izraelských rodín trávila v hojnosti a v širokom okruhu priateľov židovský Nový rok, im hrozilo, že zostanú na ulici. Tak skončila časť obyvateľov evakuovaných židovských osád z Gazy.
Keď v auguste za asistencie policajtov a vojakov opúšťali svoje domy s bazénmi a záhradami, netušili, že ich čaká sťahovanie z jedného hotela do druhého, že nebudú vedieť, kde sú ich veci a ich deti budú striedať školy. Vláda im hovorila niečo iné: po pár dňoch dostanete domčeky, pomôžeme vám s hypotékami či prenájmom.
Namiesto toho ich nasťahovali do hotelov a internátov, ktorých zamestnanci ich najprv vítali ako hrdinov mieru. Keď však vypršala zmluva s vládou, začali im v izbách vypínať elektrinu a vodu, aby sa ich rýchlo zbavili. To sa stalo rodine Miriam Dudanovej z osady Morag. S tromi deťmi a mužom obýva hotel v Aškelone. Jeho manažér jej však povedal, že do troch dní musí odísť. Teraz hľadá nový hotel. "Nemáme inú šancu," povedala denníku Haarec.
Jej sused Cur Ganur už nečaká, že mu pomôže vláda. O pár dní by mal dostať vysťahovalecké víza do Ameriky. V New Yorku mu jeho príbuzní uvoľnia svoj byt.
Vládna agentúra na pomoc evakuovaným osadníkom priznáva, že má problémy. Jej hovorca Chaim Altman denníku Jerusalem Post potvrdil, že zmluvy s hotelmi, v ktorých bývali osadníci, vypršia do konca mesiaca. Sľubované domy pre osadníkov však ešte nestoja. Navyše, tento mesiac sa v Izraeli príliš nepracuje, pretože je sezóna veľkých náboženských sviatkov.
"Nikto nám nepomohol. Už sme mesiac a pol mimo domova. Nemáme ani peniaze, ani sľúbené domy a nad vodou nás drží charita," povedala denníku Jerusalem Post Anita Tuckerová. Po odchode z Gazy sa mala sťahovať do nového mestečka v Negevskej púšti, no vláda nedokončila jeho stavbu.
Čoraz viac ľudí volí alternatívny spôsob života. Pri kibuci Jad Mordechai, neďaleko hraníc s Gazou, vyrástlo stanové mestečko bývalých osadníkov. Stany podľa denníka Maariv stoja aj pri telavivskej diaľnici. Osadníci sa zjavne rozhodli, že vládu vyprovokujú k akcii.
Tá sa stále bráni tým, že osadníci nevyužili všetky možnosti, ktoré im ponúkala. Namiesto toho sa bili s vojakmi pri evakuácii. Úradníci z agentúry na pomoc evakuovaným tvrdia, že tí, čo mali rozum a dohodli sa v predstihu, už bývajú. V montovaných domoch na predmestí.