Alvin Curran (vľavo) a Christian Fennesz - kontrast dvoch generácií. FOTO - VNH |
Stabilnou súčasťou jesene v hlavnom meste je aj festival Večery novej hudby. Šestnásty ročník tohto podujatia, ktorý sa v tradičnom Štúdiu 12 na Jakubovom námestí bude konať odzajtra do 20. októbra, opäť ponúkne pestrý program, z ktorého trčí niekoľko domácich premiér i zaujímavých zahraničných hostí.
Najväčšími hviezdami tohtoročných Večerov novej hudby sú Alvin Curran s Fredericom Rzewskim, dvaja Američania pôsobiaci v Európe, anglický trombonista skladateľ Hilary Jeffery a vychytený laptopový hudobník z Rakúska Christian Fennesz, ktorý sa predstaví v závere festivalu hneď na dvoch koncertoch.
Rzewski a Curran sú dvaja autori, ktorí v 60. rokoch v Ríme založili súbor MEV - Musica Elettronica Vica. Ten vošiel do dejín vďaka priekopníckej kombinácii elektroniky a improvizovanej hudby s prvkami klasiky a džezovej avantgardy. MEV rozvíjal poetiku tvorby ako spontánneho kolektívneho procesu, čo je vlastné aj slovenskému súboru Vapori del Cuore. Jeho šéf, skladateľ a hudobník Daniel Matej, je zároveň riaditeľom festivalu, a tak pozvanie pre oboch amerických veteránov je logické.
"Všetci budú hrať na svojej slovenskej premiére vlastnú hudbu. Pôvodne sme chceli hrať s Curranom, termínovo mu však nevychádza zostať v Bratislave viac dní a nechceli sme mu kaziť jeho zaujímavý sólový projekt," hovorí Daniel Matej a dodáva: "Zahráme si však s Fenneszom. Pod názvom don@u.com sa skrýva príležitostné zoskupenie hudobníkov podunajských krajín, ktoré tento rok utvoria členovia Vapori del Cuore práve Fennesz. Okrem toho sa predstavíme aj s ďalším hosťom, Hilarym Jefferym."
Ambíciou Večerov novej hudby je prinášať nové a zaujímavé hudobné projekty pohybujúce sa na rozhraní súčasnej klasickej a improvizovanej hudby. Na objednávku festivalu vznikne vždy niekoľko nových diel, tento rok preň napísal špeciálnu skladbu aj pianista Frederic Rzewski, ktorá zaznie na jeho sólovom recitáli. Tradičnou súčasťou sú aj skladateľsko-interpretačné semináre zahraničných hostí.
V programe festivalu popri zahraničných menách pravidelne nájdete aj domácich autorov a interpretov. Tento rok bude na Večeroch novej hudby debutovať nový súbor Promile String Ensemble, ktorý na zajtrajšom otváracom koncerte festivalu uvedie diela Glassa, Rileyho, Adamsa a Reicha a návštevníkov potom čaká až šesť premiér.
"Na koncerte v spolupráci s Experimentálnym štúdiom Slovenského rozhlasu prvýkrát zaznejú nové diela Martina Burlasa a Jána Boleslava Kladiva, spolu s mojou premiérou videoklipu s Janom Šickom, ako aj premiéra live electronics verzie skladby Rudolfa Pepuchu In memoriam Ivan Parík," prezrádza šéf festivalu. "Okrem toho ešte na spoločnom večere súborov Veni a Over4tea chystajú premiéry Miloš Betko a opäť Ján Boleslav Kladivo."
Večery novej hudby sa usadili v jesennom termíne medzi Bratislavskými hudobnými slávnosťami a Bratislavskými jazzovými dňami. Model série po sebe nasledujúcich koncertov si však museli osvojiť nie celkom podľa vlastných predstáv. Daniel Matej vysvetľuje: "Vzhľadom na nápor akcií v jesenných mesiacoch, za čo môžu meškajúce dotácie z ministerstva kultúry, bolo skutočným umením vtesnať osem koncertov do primeraného časového rámca, aby sa zachoval aj festivalový charakter, aj ostalo zopár dní na oddych."
Nechýbalo veľa a šestnásty ročník podujatia sa mal presunúť na iný termín, čo by si, pochopiteľne, vyžiadalo zásahy aj do programu. Až po ubezpečujúcom telefonáte z ministerstva kultúry o pridelení dotácie sa organizátori rozhodli zariskovať a pripraviť festival v pôvodnom októbrovom dátume.
"Všetko je stále na dobrom slove. Ak s týmto problémom ministerstvo do budúcnosti naozaj niečo neurobí, tak jediným spôsobom, ako sa podobným nervom vyhnúť, bude neorganizovať takéto podujatia," dodáva Daniel Matej. Finančnú podporu už preto začal hľadať aj inde a nespoliehať sa len na štátne peniaze.
FOTO |