Ešte v októbri minulého roka predstavitelia banky IBJ Tokyo (Industrial bank of Japan) rokovali v Bystrici s primátorom mesta a po vyhodnotení informácií o možnostiach investovania sa opäť spolu stretli, tentokrát v centrále IBJ. Japonci sa tak dozvedeli o možnostiach a podmienkach investovania na „zelenej lúke“ i na zastavaných plochách v Banskej Bystrici a okolí, ako i príprave priemyselných parkov.
Primátor v Japonsku rokoval aj so spoločnosťami Toyota, UMIDO a JETRO. Japonská strana podľa Králika ocenila možnosť rokovania s konkrétnym záujemcom o investície, čo je pre ňu dôveryhodnejšie ako sprostredkované informácie. „Často od nás požadovali porovnanie výhodnosti investovania v Bystrici oproti ponukám v Česku, Poľsku alebo Maďarsku,“ dodal.
Ďalšie kontakty mesta s potenciálnymi investormi budú prebiehať už cez centrálu IBJ v Európe, pobočky JETRO vo Viedni a UNIDO v Bratislave. Hlavným garantom pomoci je centrála IBJ, ktorá, ako povedal primátor, je presvedčená, že investori do B. Bystrice a na Slovensko prídu.
Cestu do Japonska označil Králik za súčasť strategického prístupu k rozvoju zamestnanosti. Mesto takto systematicky vyhľadáva možnosti svojej prezentácie na získanie investorov. Priamo podalo návrhy pre firmy Wolksvagen, BMW, Auto - Martin, a. s., Johnson and Controls USA, SNAZIR - SARIO, a. s., Solectron Francúzsko, Walmark Česká republika, KAB Seating Anglicko, Taylor Dyne Anglicko, Bull Francúzsko, Alternative Finance Londýn a ďalšie. Vedenie mesta pripravuje rokovania aj s Rakúskom a Talianskom. Nie všetko ale podľa primátora závisí len od mesta. „Musím konštatovať, že sme premeškali príležitosti, lebo lepšie podmienky ponúkli okolité vlády. V tomto smere ešte stále nie sme konkurencieschopní voči okoliu.“
DANIEL VRAŽDA