štátnej správy o príprave legislatívnych zmien, ktoré by jej pomohli vyriešiť problémy s nedobytnými pohľadávkami.
Na niekoľko nasledujúcich mesiacov by mohlo Sociálnej poisťovni pomôcť oddlženie železníc a zdravotníckych zariadení v celkovom objeme 2,21 miliardy korún. Železnice aj nemocnice by mal podľa návrhu Sociálnej poisťovne oddlžiť štát, ktorý na to použije časť privatizačných príjmov. S týmto čiastočným riešením problému počíta poisťovňa aj v návrhu tohtoročného rozpočtu, ktorý schválil parlament.
Sociálna poisťovňa sa chce v blízkej budúcnosti okrem vymáhania pohľadávok zamerať aj na zníženie prevádzkových nákladov. To si bude vyžadovať zmeny spôsobu posielania dôchodkov. „Teraz nás stojí poslanie jedného dôchodku 15,30 Sk, pričom tri koruny platíme banke a zvyšok pošte,“ informoval podpredseda správnej rady Sociálnej poisťovne Marián Rybár. Podľa neho by bolo oveľa lacnejšie posielať peniaze dôchodcom na účet bankovým prevodom, a nie poštou.
„Nechceme však dôchodcov nútiť k jednému spôsobu prijímania peňazí. Uvedomujeme si problém bankového styku predovšetkým so staršími z nich,“ podčiarkol člen správnej rady poisťovne Michal Szabo. Ako dodal, pre veľa dnešných dôchodcov je používane bežného účtu v banke stále veľkou neznámou.
V súčasnosti poberá dôchodky formou bankového prevodu iba desatina dôchodcov. Ostatní dostávajú peniaze každý mesiac poštou. Sociálna poisťovňa tak ročne zaplatí na poštovnom viac ako 159,4 milióna korún.
TOMÁŠ VELECKÝ