Zranený mládenec v nemocnici v Péšavare, kam ho premiestnili z Balakotu. FOTO - REUTERS
"Stratili sme celú jednu generáciu," vyhlásil včera pohnuto hovorca pakistanskej armády generálmajor Šaukat Sultan. Podľa oficiálnych údajov organizácie UNICEF tvoria veľkú časť obetí deti.
Tam, kde sa ešte nedostali pakistanskí záchranári, príslušníci armády, ktorá je plne mobilizovaná, či zahraniční špecialisti s humanitárnou pomocou, sa snažia ľudia poradiť si sami. Rozoberajú závaly páčidlami alebo holými rukami. Niektorí dedinčania bez akéhokoľvek výcviku pochopili, aké dôležité je absolútne ticho, počas ktorého možno počuť zvuky zo zrútených domov.
Práve vďaka tejto metóde včera, viac než 48 hodín po zemetrasení, zachránili v severozápadnom pakistanskom tridsaťtisícovom Bala-Kote šesťročného chlapca. Na rozdiel od spolužiakov mal šťastie. Škola, ktorá sa úplne zrútila, pochovala asi 400 detí. Spadli aj ďalšie budovy škôl, dovedna tam zahynulo 850 detí a mladých ľudí.
Záchranári, z ktorých väčšina sú prostí obyvatelia mesta, rodičia žiakov a ich príbuzní, tvrdia, že z trosiek stále počuť detské hlasy a snažia sa k deťom prehrabať. V horských dedinách chýba ťažká technika. Často tam dochádza k zosuvom obrovských kameňov, ktoré zmietli celé dediny.
V jednej takejto obci sa ľuďom podarilo zo závalov vytiahnuť malé dievča. Jej brat bol vedľa nej, ale uväznený pod ťažkou doskou a kameňmi. Nepodarilo sa ho preto vyslobodiť a musel čakať na pomoc profesionálnych záchranárov. Ich postup do hôr však spomaľuje počasie. Pakistan okrem zemetrasenia trápia lejaky, ktoré spôsobujú ďalšie zosuvy pôdy a už si vyžiadali po zemetrasení ďalších 200 ľudských životov.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME