Zrakovo postihnutým deťom zo slovenských základných škôl budú odteraz pomáhať s učením trinásti cestujúci učitelia. Učitelia pred týždňom získali certifikáty, ktoré osvedčujú ich odbornosť v rámci projektu podpory integrovaného vzdelávania nevidiacich a slabozrakých detí.
Cestujúci učiteľ po kontaktovaní sa so školou alebo rodičmi pricestuje na miesto bydliska postihnutého dieťaťa a zistí stupeň a rozsah jeho handicapu a jeho vplyv na vzdelávanie dieťaťa. Preskúma najbližšie životné okolie, cestu do školy, triedu, orientáciu dieťaťa v tomto prostredí, vzdelávací proces a navrhne kroky a plán ako mu uľahčiť učenie a začlenenie medzi ostatné deti.
V rámci projektu vzniknú v Bratislave, Košiciach, Levoči a Novej Bani depozitáre, kde budú uložené špeciálne pedagogické pomôcky pre slabozrakých a nevidiacich - nerozbitné predmety z hmatovo príjemných materiálov, knižky a časopisy v Braillovom písme, čítacie lupy či monitorové čítačky.
Projekt podľa koordinátorky Otílie Čechovej spustila Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska s finančnou podporou ministerstva školstva, grantového programu holandského Ministerstva zahraničných vecí Matra a spoločnosti Sensis International Grave v roku 2003.
Holandskí odborníci zabezpečili niekoľkomesačné odborné vyškolenie cestujúcich učiteľov. Cestovanie učiteľov počas budúceho roku zaplatí do výšky 250-tisíc korún ministerstvo školstva. Po roku realizátori projekt vyhodnotia a v prípade úspechu predložia s pomocou rezortu školstva legislatívnu úpravu, ktorá by inštitút cestujúceho učiteľa zaviedla do slovenského prostredia nastálo. (tasr)