Rodič, ktorý sa postaví proti vyberaniu "dobrovoľných" príspevkov ZRPŠ, môže očakávať, že neskôr to jeho dieťa pocíti. ILUSTRAČNÉ FOTO - www.zssbohdanovce.edu.sk |
Musia rodičia platiť poplatok združeniu rodičov len preto, že sa to odhlasovalo? Veď ak je dobrovoľný, mali by si sami určiť, či ho zaplatia alebo nie, a ak áno, v akej výške a kedy.
"Príjmom školy môžu byť aj dary a príspevky. Vždy by však malo ísť o bázu dobrovoľnosti. Principiálne je preto rozhodujúca vôľa rodičov. Zároveň záleží na tom, či rodičovske združenie má alebo nemá, napríklad na základe nejakej zmluvy či stanov združenia, právomoc stanovovať pravidlá záväzné pre všetkých rodičov. V prípade ak nie, mám za to, že príspevok má dobrovoľný charakter. Samozrejme, inak to vyzerá v praxi, keď dieťa môže byť nejako šikanované zo strany učiteľov, ak rodič príspevok nezaplatí."
Rodičia platia poplatky najčastejšie Združeniu rodičov a priateľov školy (ZRPŠ), pričom mnohí z nich nepodpísali žiadne dokumenty, že by boli členmi tejto organizácie. Je členstvo v združení automatické?
"V prvom rade je otázne, akú právnu formu má ZRPŠ. V praxi sa často stane, že si škola založí občianske združenie, nadáciu či podobný subjekt s právnou subjektivitou. Členstvo v nich však nie je automatické a k členstvu nikoho ani nemožno nútiť. Stanovy, štatút či iný dokument takéhoto subjektu môžu zaväzovať iba jeho členov alebo iné osoby, ktoré s tým súhlasia."
ZRPŠ teda v takej forme, ako ho poznáme z minulosti, neexistuje?
"V Zbierke zákonov existuje vyhláška o ZRPŠ. Problémom je, že bola vydaná v roku 1986 na základe zákona zrušeného v roku 1990, preto zrejme dnes už na základe názoru Ústavného súdu neplatí. Len na jej zrušenie sa akosi pozabudlo. Táto vyhláška do istej miery dávala možnosť zriadiť subjekt podobný dnešnému občianskemu združeniu. Ale aj v jej zmysle členmi ZRPŠ mohli byť iba osoby, ktoré sa zapísali do zoznamu členov. Navyše, maximálny ročný príspevok člena mohol byť 20 korún..."
Poplatok ZRPŠ teda nie je povinný. Ako sa môžu brániť rodičia, ktorí na poplatok nemajú, ale združenie pri škole ho od nich vymáha?
"V prvom rade treba presne zistiť, čo škola žiada a na akom základe - či náhodou nejde o platbu, na ktorú má škola nárok. Ak nie, je na úvahe rodiča, čo spraví. Najjednoduchšie je, samozrejme, nezaplatiť. Niekedy stačí povedať v škole, že nie je dôvod na zaplatenie a vydiskutovať si to. Ak sa dohodnúť nedá, dôsledkom môže byť už uvedená šikana dieťaťa. Potom už môžu prísť na rad rôzne sťažnosti a podania na príslušné orgány." (sr)