Vlani sme napríklad písali o probléme rozvedenej mamičky, od ktorej vyžadovali na obchodnej akadémii jednorazový poplatok osemsto korún. Žena vysvetlila, že na to z rodinných dôvodov nemá - je rozvedená a exmanžel neplatí výživné. Navrhla, že môže prispieť dvesto korunami.
V škole jej vysvetlenie neakceptovali a oznámili jej, že ak ihneď nezaplatí 800 korún, triede, ktorú navštevovalo jej dieťa, budú krátiť príspevok. A to nie o jednu dvadsaťosminu podľa počtu žiakov, ale až o polovicu. Ako sa vyjadrila matka, jej dieťa touto hrozbou "hodili davu". Matka však príspevok nezaplatila z jednoduchého dôvodu - naozaj na to nemala. Výsledok - dcéra, dovtedy vynikajúca žiačka, na konci roka prepadla.
V Obchodnej akadémii v Topoľčanoch zase zaplatením poplatku podmienili maturovanie na počítačoch. Žiaci nezaplatili a škola svoj sľub splnila - triede zamedzila prístup k počítačom.
Kauzu prešetrovala aj Štátna školská inšpekcia, keďže išlo o priamy dosah na vyučovanie. Následne zareagoval aj Nitriansky samosprávny kraj, pod ktorý škola spadá, a riaditeľovi zakázal tieto príspevky vyberať.
S vyberaním poplatkov za služby navyše mali nedávno zlú skúsenosť aj rodičia detí z gymnázia v Sučanoch. Vedenie školy podmienilo maturovanie v reprezentatívnych priestoroch zaplatením príspevku 3000 korún. Tí, čo nezaplatili, mali maturovať v škole.
Ak by bolo na škole 60 maturantov a od každého by sa vybralo po 3000, to je spolu 180 000 korún. Môže prenájom jednej miestnosti v Sučanoch na niekoľko dní naozaj toľko stáť?
Ľuboš Tužinský z kancelárie hlavného školského inšpektora hovorí, že na týchto kauzách je nepríjemné najmä to, že "vedenie školy podmieni použitie jednej veci, na ktorej študentom naozaj záleží, zaplatením celoročného vysokého poplatku".
Podobne to urobili na Obchodnej akadémii na Račianskej ulici v Bratislave, kde zhotovili študentom nové skrinky na odkladanie vecí. Avšak tí, čo nezaplatia 2000 korún, ich nemôžu používať. "Pritom suma za zhotovenie skriniek s prihliadnutím na to, že ich budú používať aj ďalší žiaci, nemôže byť vysoká," vraví Tužinský.
V inšpekčnom stredisku zaevidovali sťažnosť žiaka nadstavbového štúdia na SOU stavebnom na Okružnej ulici v Poprade, ktorý spolu s pozvánkou na slávnostné otvorenie školského roka dostal poukážku na tisíc korún, ktorú mal na slávnosť priniesť zaplatenú. S dovetkom, že za dva roky štúdia to bude 4000 korún, a ak nepreukáže zaplatenie tejto sumy, na škole nebude môcť študovať - hoci u nás je bezplatné štúdium garantované ústavou.
Žiak napokon sťažnosť stiahol, nechcel mať problémy. Inšpekcia je však povinná aj stiahnuté sťažnosti preveriť, takže sa ešte bude prešetrovať.
"Mnohí riaditelia odôvodňujú vyberanie poplatkov tým, že im štát nedáva dosť peňazí, preto pýtajú peniaze aj od rodičov. Ale potom prestaňme hovoriť, že vzdelanie je bezplatné," zamýšľa sa Ľuboš Tužinský.
Podľa neho väčšina rodičov príspevky zaplatí, pretože sa obávajú reakcie učiteľov. "Poviem, že nechcem byť členom ZRPŠ a moje dieťa bude mať problémy. Je to jednoznačne strach, čo núti rodičov platiť príspevky, ktoré sú označované ako dobrovoľné. Preto platia všetci - policajti, novinári - aj inšpektori."