Rodičia darujú školstvu ročne 600 miliónov korún

Celý september prebiehali na školách rodičovské združenia. Rodičia sa dozvedeli, čo ich deti v tomto školskom roku čaká, a koľko peňazí budú musieť za čo zaplatiť.

Školy tvrdia, že by bez peňazí od rodičov nevyžili. Preto od nich pýtajú tzv. dobrovoľné poplatky ZRPŠ, ktoré majú ísť na deti. Často bez príjmových dokladov a niekedy i bez toho, aby rodičia vedeli, kam vlastne peniaze išli. Ak by však boli naozaj dobrovoľné, malo by byť ponechané na rodičov, koľko škole zaplatia a kedy. ILUSTRAČNÉ FOTO - www.hanusiak.sk/stretavka/


Celý september prebiehali na školách rodičovské združenia. Rodičia sa dozvedeli, čo ich deti v tomto školskom roku čaká, a koľko peňazí budú musieť za čo zaplatiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Opäť to rozvírilo tému platenia "dobrovoľných" príspevkov. "Hlavným problémom je to, že mnohé školy pred rodičmi zamlčujú, že ide o dobrovoľný príspevok a jednoducho ho všetkými cestami vymáhajú," hovorí Ľuboš Tužinský z kancelárie hlavného školského inšpektora. Počet sťažovateľov na takéto vymáhanie z roka na rok stúpa.

SkryťVypnúť reklamu

600 miliónov ročne

Poplatky, ktoré školy formou rodičovských združení alebo nadácií od rodičov vyberajú, sa pohybujú od 100 do 3000 korún ročne (na externej forme nadstavbového štúdia podľa zistení Štátnej školskej inšpekcie aj 8000 korún). Ak rátame, že aj so žiakmi materských škôl navštevuje školstvo vyše milióna žiakov a od každého sa vyberie v priemere 600 korún, od rodičov školy ročne vyberú 600 miliónov. Niekedy aj bez potvrdenia o príjme alebo aj bez toho, aby vedeli, kam peniaze pôjdu.

Výška "dobrovoľného" príspevku sa väčšinou odhlasuje začiatkom roka na rodičovskom združení. Učitelia ho potom začnú od rodičov vymáhať s tým, že "veď sa to odhlasovalo", prípadne že "všetci okrem vás už zaplatili", alebo odkazujú po deťoch, či "mamička nezabudla".

SkryťVypnúť reklamu

Pre dobro detí

Učitelia rodičom pri vyberaní poplatkov hovoria, že sú to príspevky na školu, najmä však pre deti. "Učiteľka nám hovorila, že príspevok je dobrovoľný, ale že snáď chceme, aby sa naše deti mali lepšie, vyrastali v kultúrnejšom prostredí. Potom nám polhodinu vypočítavala, čo všetko sa vlani za peniaze od rodičov kúpilo," hovorí mama, ktorá má dieťa v bratislavskej škôlke na Ulici 29. augusta. Síce ju to trochu "nudilo", ale aspoň presne vie, na čo sa peniaze použili.

Na gymnáziu Grösslingova sa zase rodičia dozvedeli, že ak prispejú na nadáciu školy, možno sa ich deti skôr dostanú na výmenný pobyt do zahraničia. K platbám ich však nenútia - sú naozaj dobrovoľné.

Nie vždy sa však dobrovoľné rodičovské príspevky použijú v prospech detí. Napríklad na internetovej stránke obce Krakovany sa dozviete, že "ZRPŠ materskej a základnej školy usporiadalo pri príležitosti Dňa učiteľov slávnostné posedenie pre pedagogických i nepedagogických zamestnancov".

SkryťVypnúť reklamu

Nie je to len o vyberaní poplatkov

Podľa Ľuboša Tužinského vznikne problém vtedy, keď sa združenie rodičov a priateľov školy namiesto zastupovania záujmov rodičov zameriava len na vyberanie poplatkov. "Nevzniklo však preto, aby vyberalo peniaze," vraví Tužinský.

Netreba zabúdať ani na to, že ZRPŠ môže mať aj iné zdroje príjmov: napríklad zber druhotných surovín či liečivých rastlín, darované dve percentá z dane z príjmu alebo sponzorské dary od podnikateľských subjektov.

Bez darov nevyžijeme

Že je však najmä o vyberaní poplatkov, nechtiac prezradil riaditeľ ZŠ Pavla Horova v Bratislave Miloš Marko. V rámci súťaže o to, ktorá škola získa za určené obdobie najviac peňazí, totiž vlani povedal: "Nemôžeme konkurovať súkromným a cirkevným školám, ktoré majú peniaze od štátu a ešte aj od rodičov. My máme problémy dostať od rodičov aj tých 300 korún ročne na ZRPŠ." Eva Šestáková, riaditeľka Základnej školy na Lazaretskej ulici v Bratislave, hovorí, že celý problém vznikol preto, že školám chýbajú peniaze. "Niektorým viac, iným menej, ale chýbajú všetkým. Zarábame si preto na rozvojové projekty, zháňame granty, žiadame o pomoc rodičov. Bez ich príspevkov by sme nevyžili." Dodáva, že "už dávno neplatí, že školstvo je bezplatné".

SkryťVypnúť reklamu

PRIPRAVILA

SOŇA REBROVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 379
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 5 992
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 026
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 283
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 655
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 590
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 015
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 741
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu