Takto skončilo pakistanské mesto Balakot po najhoršom zemetrasení v Ázii za sto rokov. FOTO - TASR/AFP
ISLAMABAD - Ázijský kontinent bojuje po tsunami s ďalšou prírodnou katastrofou. Po desiatich mesiacoch prišli opäť tisíce ľudí o životy, svoje domovy a budúcnosť. Sobotňajšie zemetrasenie so silou 7,6 magnitúda zasiahlo veľké územie od stredného Afganistanu až po západný Bangladéš. Svet sa mobilizuje a do oblasti posiela pomoc.
Najhoršie je na tom Pakistan, hlavne Islamabadom kontrolovaná časť Kašmíru. Len tam podľa niektorých zdrojov prišlo o život 30-tisíc ľudí. Mnohé dediny zmizli z povrchu zemského, zostala po nich len kopa blata. Pakistan zatiaľ oficiálne uvádza 20- až 30-tisíc mŕtvych, ale stále zdôrazňuje, že s mnohými odľahlými oblasťami nemá spojenie. Mŕtvych teda zrejme bude oveľa viac. Nemali by medzi nimi byť žiadni Slováci.
Stále ešte existuje nádej, že v troskách budov objavia živých. Tá však každou hodinou slabne. Podľa lekárov vydrží človek pod troskami maximálne 72 hodín.
Včera v pakistanskom Islamabade vyhrabali zo spadnutej výškovej budovy staršiu ženu a chlapca. V oblasti už pracujú záchranári z Británie, smerujú tam aj tímy z iných krajín. Slovensko tam svojich ľudí asi nepošle. Podľa ministerstva vnútra Pakistan žiada tímy, ktoré majú vlastné prepravné kapacity. Naši záchranári ich nemajú. Slovensko však môže okamžite poslať humanitárnu pomoc.
O tú žiada pakistanský prezident Parvíz Mušarráf. Potrebujú hlavne vrtuľníky, ale aj prikrývky, stany a jedlo. V horách v noci mrzne a ľudia, čo prežili zemetrasenie, spia vonku, často len v pyžamách alebo bielizni.
Medzi obeťami zemetrasenia je veľa detí. V pakistanskej oblasti Balakot zemetrasenie totálne zničilo tri školy. Rodičia školákov aj včera prehľadávali trosky len holými rukami a naberačkami a sťažovali sa na vládu, ktorá im neposlala žiadnu pomoc. O tom, že vláda na nich zabudla, hovorili aj Indovia.
Zemetrasenie však spojilo jadrových rivalov Indiu a Pakistan. Obe krajiny spolupracujú pri záchranných prácach v Kašmíre, o ktorý sa už desaťročia sporia. Viacerí experti naznačili, že tragédia by mohla pomôcť naštartovať mierový proces.
Bilancia zemetrasenia v Ázii
Pakistan - môže byť až 30-tisíc mŕtvych, najviac postihnutá je pakistanská časť Kašmíru, kde bolo epicentrum
India - niekoľko stoviek mŕtvych a stovky zranených.
Afganistan - štyri obete, niekoľko zničených domov.
Bangladéš - ľudia tam cítili otrasy, žiadne škody ani obete.
Autor: mik, rp