Lykožrút na výnimky nepočká, v Javorovej doline dokázal za šesť týždňov zničiť päť hektárov lesa. FOTO PRE SME - MIRA KOVÁČIKOVÁ |
V roku 2002 tam za sebou veterná kalamita zanechala 7-tisíc kubíkov kalamity, v súčasnosti sa však počet odumretých stromov ráta na 22-tisíc kubíkov. Môže za to lykožrút. Pod jeho premnoženie sa podpísalo "experimentovanie" s takzvanými bezzásahovými zónami.
"My nie sme proti tomu, aby existovali zóny bez zásahu, len ich treba racionálne prehodnotiť. Ak chce niekto presadiť nezasahovanie aj v lokalitách, kde je semenisko podkôrneho hmyzu, treba potom povedať, aké riziká hrozia tatranskému lesu," uviedol riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Peter Líška. Ako dodal v súvislosti s novembrovou kalamitou, ak zlyhajú snahy o radikálne opatrenia do konca jari, kedy je čas prvého rojenia lykožrúta, musí sa Slovensko zmieriť s tým, že tatranské lesy odumrú. "Je pravda, že príroda sa dokáže spamätať aj sama, ale treba potom povedať aj to, koľko desaťročí jej to bude trvať," dodal riaditeľ.
Štátne lesy TANAP-u si nedávno dali spracovať prieskum verejnej mienky u renomovanej agentúry, aby zistili, či obyvatelia Slovenska považujú za potrebné ochraňovať lesy, ktoré kalamita priamo nepostihla a ostali zachované, proti lykožrútovi likvidáciou kalamity a jej ošetrením proti podkôrnemu hmyzu. Zo vzorky 1026 respondentov z celého Slovenska a 260 respondentov priamo z tatranskej oblasti získali jednoznačne pozitívnu odpoveď. V tatranskej oblasti až 80 percent opýtaných odpovedalo áno, na ostatnom území Slovenska jednoznačný súhlas vyslovilo 76 percent opýtaných. Lykožrút už v minulosti postihol aj centrálnu časť Vysokých Tatier, postihnuté oblasti však padli za obeť novembrovej kalamite.
Podľa návrhu ochranárov má bez spracovania zostať vyše 400-tisíc kubických metrov kalamitného dreva, lesníci predpokladajú, že táto masa bude ideálnym podhubím pre množenie podkôrnika. Odtiaľ začne nalietavať do stojacich, neporušených stromov pravdepodobne v roku 2007, to už v ležiacej kalamite nebude mať dostatočný zdroj potravy. "Príklad z Javoriny ukazuje, v akom ohrození sú veľké lesné komplexy. Ešte je čas to zvrátiť," skonštatoval vedúci ochranného obvodu Tatranská Javorina Ján Slivinský.
Ján Slivinský ukazuje, čo dokáže lykožrút narobiť pod kôrou zdravého stromu. |