Prvé obvinenie hovorí o čiastke 300 miliónov dolárov, čo je v prepočte takmer 10 miliárd korún. Pokiaľ budú otec a syn Rigasovci uznaní za vinných, hrozí im dvadsaťročný trest a pokuta milión dolárov. Obžaloba sa bude snažiť Rigasovi staršiemu dokázať, že nepriznal príjem 143 miliónov dolárov, zatiaľčo u jeho syna ide o čiastku 239 miliónov dolárov.
Rigasovci boli už dávnejšie odsúdení za bankové podvody a spreneveru. Federálny súd na Manhattane odsúdil Rigasa staršieho (80) už v júni tohto roku. Súd mu vymeral pätnásťročný trest za jeho podiel viny na páde Adelphie a za to, že si prakticky svojvoľne bral pôžičky z podnikových financií. Jeho syn Timothy (49), ktorý býval finančným riaditeľom, bol odsúdený na 20 rokov.
Ani jeden z odsúdených zatiaľ nie je vo väzení. Súd im dovolil, aby zostali na slobode, kým sa budú odvolávať a kým sa o ich požiadavkách rozhodne. Obaja boli prvýkrát zatknutí už v roku 2002 a súdnu dohru ich prípadu vtedy v Spojených štátoch prenášali aj hlavné televízne štáby. Po tomto prípade začali Američania tvrdo stíhať aj iné účtovné podvody.
"Nie sú nad zákonom," vyhlásil k ich novému obvineniu Peter Alvarado, ktorý je zvláštnym agentom úradu Internal Revenue Service (IRS) s úlohou odhaľovať kriminálne delikty v súvislosti s neplatením daní. Úrad dohliada na výber daní. Okrem iného sa zistilo, že Rigasovovci previedli z Adelphie zhruba 1,85 miliardy dolárov, ktoré neskôr použili pre vlastnú potrebu. K neplateniu daní prinútili aj ďalších členov rodiny a napríklad brat Timothyho, Michael Rigas, nenahlásil príjem asi 239 miliónov dolárov.
Adelphia požiadala súd o ochranu pred veriteľmi v roku 2002. Pádu firmy predchádzalo oznámenie o dlhu za 2,3 miliardy dolárov, o ktorom firma neviedla v riadnom účtovníctve záznamy. Podnik namiesto toho používal ešte jedno, tajné, účtovníctvo, ktoré bolo skryté ako pred akcionármi, tak pred daňovými úradmi. Podobnými praktikami sa preslávila aj spoločnosť Enron.
Adelphia minulý mesiac predložila konkurznému súdu už tretí plán reorganizácie. Aktíva spoločnosti kupujú za zhruba 12,7 miliardy dolárov firmy Comcast a Time Warner. K tejto čiastke pridajú aj časť akcií Time Warner Cable. Adelphia je v USA piatym najväčším prevádzkovateľom káblových sietí. Má viac než päť miliónov klientov.
(ap, čtk)