ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK
BRATISLAVA - Stavebné sporenie bude od budúceho roku ešte nevýhodnejšie, ako sa pôvodne očakávalo. Sporitelia dostanú vo forme štátnej prémie len 6,5 percenta zo svojich vkladov, maximálne dvetisíc korún. Túto úpravu schválila minulý týždeň vláda. Odobriť ju musí ešte aj parlament.
Sporenie sa predraží
Tento rok predstavuje prémia 14,5 percenta z ročných vkladov. Jej výška je zhora ohraničená sumou 2500 korún. V júli navrhlo ministerstvo financií znížiť prémiu na desať percent bez toho, aby sa zmenila jej maximálna výška. Ak prejde nový návrh, bude potrebné na získanie celej prémie ročne našetriť 30 769 korún. Tento rok stačilo 17 241 korún.
Minister financií Ivan Mikloš tvrdí, že napriek tomu zostane stavebné sporenie stále výhodné. Priemerný ročný úrok, ktorý dostanú sporitelia pri šiestich rokoch sporenia, klesne z takmer siedmich percent na 3,74 percenta. Podľa Milkoša je to však stále viac ako na dlhodobých termínovaných vkladoch, ktoré sa v súčasnosti úročia 2,88 percenta ročne.
Vláda chce znížením prémie predovšetkým ušetriť. Ak tento návrh prejde, ušetrí v budúcom roku asi 650 miliónov korún. Časť z týchto peňazí chce použiť na zatepľovanie bytoviek.
Alternatívy
"Stavebné sporenie bude aj po schválení navrhovaných zmien zaujímavý produkt, pretože tu existuje vrstva občanov, pre ktorých to bude najvýhodnejší prostriedok riešenia ich bytových problémov," povedala hovorkyňa ČSOB Stavebnej sporiteľne Marta Krejcarová. Okrem sporenia ponúka ľuďom aj možnosť zobrať si úver na bývanie s úrokom od 2,9 percenta. Pri hypotékach je najnižší úrok, ktorý v súčasnosti ponúkajú banky, 3,33 percenta.
Analytici stavebným sporiteľom radia, že ak nechcú použiť nasporené peniaze na bývanie, oplatí sa im dať peniaze do iných produktov. "Okrem tradičných produktov, ako je vkladná knižka alebo termímovaný vklad, je k dispozícii veľká ponuka najrôznejších podielových fondov, rôzne druhy investičného životného poistenia a, samozrejme, kapitálový trh," vraví analytik Poštovej banky Miroslav Šmál.
Ak chcú ľudia zarobiť viac peňazí ako na stavebnom sporení, musia nájsť produkt, na ktorom dostanú úrok vyšší ako 3,74 percenta ročne. Za posledný rok takmer všetky podielové fondy zarobili viac. Pod touto úrovňou zostali len peňažné fondy, ktoré však poskytujú najvyššiu bezpečnosť peňazí.
Najviac zarobili akciové fondy. Všetky skončili s vyšším výnosom, než budú dostávať stavební sporitelia. Najlepší z nich, KBC Equity Fund Latin America, zarobil vyše 82 percent. Viac ako 3,74 percenta zarobili aj všetky fondy fondov, takmer všetky zmiešané fondy a väčšina dlhopisových.
Vyššiu istotu nedáva nikto
Podielové fondy však budú pre investorov vždy predstavovať riziko, pretože konkrétny výnos závisí od vývoja na finančných trhoch. Môže sa stať, že niektorí klienti o časť svojich peňazí aj prídu. V stavebných sporiteľniach majú klienti výnos garantovaný. Peniaze v stavebných sporiteľniach sú takisto chránené aj pre prípad krachu sporiteľne.
"Na druhej strane na rozdiel od stavebného sporenia výnosy z fondov nie sú limitované, to znamená, že kým úročenie vkladov na stavebnom sporení je trojpercentné, výnos fondu môže byť tri percentá, ale aj 20 percent za rok," povedal hovorca Tatra banky Roman Začka.
Výhodnú kombináciu bezpečnosti pri stavebnom sporení a vysokého výnosu pri podielových fondoch predstavujú zaistené alebo garantované fondy. V nich klient získa istotu, že jeho vklad sa po niekoľkých rokoch zúročí o dané percento. Ak sa bude fondu dobre dariť, môže získať aj vyšší výnos. Jeho maximálna výška však býva väčšinou obmedzená.