Ministerstvo financií pracuje na úprave dane, ktorá by mala zvýšiť cenu "sedemdecky" tvrdého o 11 korún, štamprlík by mal vyjsť drahšie o 50-60 halierov. Spotrebná daň by totiž mala narásť z dnešných 250 korún na 283 korún na liter čistého liehu. V prípade malých domácich páleníc sú sadzby polovičné.
"Snažíme sa prispôsobiť politike Európskej únie, ktorá pripravuje zvýšenie minimálnej sadzby spotrebnej dane z liehu," vysvetľuje poradca ministra financií Peter Papanek. V súčasnosti únia svojim členom prikazuje zdaňovať lieh minimálne 550 eurami na hektoliter, čo pri dnešnom devízovom kurze predstavuje okolo 215 korún na liter. V apríli európski ministri financií súhlasili s návrhom komisára pre dane Lászlóa Kovácsa zvýšiť spotrebnú daň o 24 percent, čo by pri dnešnom kurze koruny a eura znamenalo minimum na úrovni 265 korún na liter. Príslušná smernica sa však zatiaľ ešte stále len pripravuje a k 1. januáru 2006 určite platiť nebude.
Papanek argumentuje aj tým, že Slovensko má najnižšiu daň z liehu spomedzi okolitých krajín. "Navyše sa od zavedenia tejto dane v roku 1993 jej výška upravovala len trikrát, čo znamená, že jej reálna hodnota s infláciou klesá," dodal.
Minister Ivan Mikloš však v posledných dňoch daň z liehu spomenul dvakrát a zakaždým len v súvislosti so štátnym rozpočtom. Túto daň označil za jeden zo zdrojov peňazí, ktoré mali pri zostavovaní výdavkov na tzv. priority uspokojiť jednotlivé strany vládnej koalície. Zdraženie tvrdého pitia má do štátnej pokladnice priniesť v budúcom roku 580 miliónov korún, v ďalších rokoch až trištvrte miliardy.
Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku avizuje, že nevidí priestor na premietnutie zvýšenej dane do svojich marží. V plnej výške by ju mal teda znášať spotrebiteľ, ibaže by sa rozhodol znížením svojho zisku prispieť aj maloobchodný predajca. Konkrétnejšie vyjadrenie prisľúbili, keď si návrh podrobne preštudujú.
Zatiaľ však nie je čo študovať, pretože vyššia daň z liehu neexistuje vo forme materiálu, ktorý by postupoval štandardnou cestou z ministerstva na rokovanie vlády a odtiaľ do parlamentu. "Zrejme sa to bude riešiť formou poslaneckého pozmeňovacieho návrhu k tabakovému zákonu," poznamenal Miklošov poradca.
Zákon o spotrebnej dani z tabaku, ktorý by mal od nového roku zdražiť škatuľku cigariet o 11 korún, je momentálne v parlamente v druhom čítaní. Rezort financií jeho vznik zdôvodňoval potrebou absolvovať nevyhnutné zdražovania ešte pred tým, ako sa začne posudzovať spôsobilosť Slovenska zaviesť euro.