šek Halmeš. Ľudia podľa neho zatiaľ nemajú vybudované vedomie, že pri zneužívaní práceneschopnosti či práci načierno ide o verejné peniaze, a teda aj o ich peniaze. Myslí si však, že ľudí bude čím ďalej viac zaujímať, čo sa deje s verejnými peniazmi a peniazmi daňových poplatníkov.
Hovorkyňa Sociálnej poisťovne Vladimíra Pôbišová potvrdila, že občania nahlásia zneužívanie práceneschopnosti len výnimočne. Ak to urobia "motívom je skôr snaha susedovi zavariť, lebo ho nemám rád".
Marta Bujňaková z policajného prezídia hovorí, že ľudia výraznejšie nahlasujú násilie, neraz preto, lebo je spojené s hlukom. Ak sa však deje často, otupejú. Týranie detí nahlasujú skôr učitelia ako susedia. Polícia teraz eviduje časté hlásenia aj o odbere elektriny načierno. Fakt, že 43,1 percenta ľudí by porušenie zákona vždy nahlásilo, je podľa nej dobrý, pretože dnes často na políciu nejde ani obeť, keďže to berie ako stratu času.
Prieskum MVK ukázal, že týranie detí či partnera by hlásili viac ženy ako muži, dopravné priestupky, čierne stavby či prácu načierno zase viac muži. Aj to je realita - ženy skôr nahlasujú násilie, lebo vedia, že aj ony by v takej situácii potrebovali pomoc, muži zase častejšie šoférujú a interný prieskum polície ukázal, že šoféri sa cítia ohrození "agresívnou bezohľadnou jazdou". (haj)