BRATISLAVA - Porušenie zákona by na Slovensku ohlásilo len 43,1 percenta ľudí. Políciu by zavolali najčastejšie, ak by išlo o týranie dieťaťa alebo násilie na partnerovi. Menej ich trápia dopravné priestupky a ešte menej zneužívanie práceneschopnosti či práca načierno. Ukázal to reprezentatívny prieskum, ktorý pre denník SME urobila agentúra MVK.
"Nesvedčí to o tom, že sme morálne ľahostajnejší alebo nedostatočne zapálení pre dobro," myslí si sociologička Zuzana Kusá. Ľudia podľa nej niektoré veci nechcú nahlasovať, pretože sa obávajú, že by mohli spôsobiť ďalšie bezprávie. Ochotnejší sú oznámiť týranie, pretože pri ňom vedia lepšie určiť, že dochádza ku krivde. Pri dopravnom priestupku či práci načierno to nie je také jasné. "Čo ak manželka rodila a a preto manžel zastavil na zákaze státia? A čo ak deti nemajú čo jesť, a preto sused pracuje na čierno?" pýtajú sa podľa nej.
Týranie dieťaťa by nahlásilo 80,3 percenta opýtaných, násilie na partnerovi 58,4, rušenie nočného pokoja 37,8, porušovanie dopravných predpisov 17,8, čierne stavby 15,8, prácu načierno 9,2 a zneužívanie PN-ky iba 7,4 percenta.
Prieskum dokazuje, že týranie detí je v slovenskom povedomí vnímané negatívne, hovorí šéf agentúry MVK Pavol Haulík. V skutočnosti ho však ľudia veľmi neoznamujú, takže prieskum skôr ukazuje, že poznajú teóriu. "Ešte viac to platí pri týraní partnera." Verí však, že na Slovensku dochádza k zmene "kultúrnych vzorov" - dôkazom je aj to, že týranie detí by hlásili viac ľudia v strednom a mladšom veku a menej ľudia nad 50 rokov, ktorí majú ešte "konzervatívnejšie vnímanie, že deti majú poslúchať rodičov a žena je podriadená mužovi".
Na Slovensku podľa Haulíka platí, že hlásiť protiprávne konanie je v očiach ľudí oveľa väčším prečinom ako prečin samotný, preto sa u nás darí korupcii a klientelizmu. Dôvod vidí v tom, že na Slovensku sa obyvatelia "vždy snažili najmä prežiť a lepšie bolo zostať nenápadní" - kto sa ozval, mal problémy.
Podľa Haulíka stále chýba povedomie o tom, ako má fungovať spoločnosť, problémy riešia ľudia medzi sebou, nie cez inštitúcie. Dôvodom je aj to, že inštitúciám nedôverujú, konanie trvá dlho, policajti a úradníci sú korupovateľní. Upozorňuje však, že "každý národ má takú vládu, akú si zaslúži" a aj inštitúcie odrážajú len stav národa. (haj)