Benzín mierne klesá, ropa lacnie výraznejšie

BRATISLAVA, VIEDEŇ - Priemerná spotrebiteľská cena 95-oktánového benzínu dosiahla k 3. októbru tohto roka podľa Štatistického úradu SR 40,51 koruny za liter. Cena 91-oktánového benzínu bola 40,57 koruny za liter a liter nafty stál 40,39 koruny. K 20.

Cena benzínu vzrástla za posledných osem rokov dvojnásobne. FOTO - ČTK


septembru pritom spotrebiteľská cena benzínu 91 bola 40,71 koruny, benzín s oktánovým číslom 95 sa predával za 40,67 a cena za liter motorovej nafty dosiahla 40,44 koruny. Informovala o tom tlačová tajomníčka Štatistického úradu Eva Kelemenová.

Spotrebiteľské ceny benzínov a nafty vzrástli podľa údajov štatistikov od roku 1997 približne o 20 korún za liter. Cena benzínu 91 totiž v januári predstavovala 21,31 koruny za liter, 95-oktánový benzín sa predával po 22,39 a liter nafty po 20,89. Ceny sa postupne zvyšovali a v prvých mesiacoch roka 2000 prekročili 30-korunovú hranicu. V ďalších rokoch sa ceny dostávali bližšie k hranici 40 korún, ktorú prelomili v septembri 2005. V auguste tohto roka pritom cena za liter 95-oktánového benzínu predstavovala 38,91 Sk, benzín 91 sa predával za 38,89 koruny a liter motorovej nafty stál 38,97 Sk.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Naopak, ceny ropy zaznamenali prudký pokles. Ropa klesá už od začiatku týždňa v dôsledku náznakov oslabovania dopytu po palivách v Spojených štátoch. Na newyorskom trhu NYMEX sa novembrové dodávky ropy prepadli o 2,3 percenta na 61,36 dolára za barel. V priebehu obchodovania pritom americká ľahká ropa klesla až na 60,7 dolára za barel, čo bola najnižšia úroveň od 4. augusta.

Aj cena ropy Organizácie krajín vyvážajúcich ropu výrazne klesla. Podľa prepočtu sekretariátu kartelu, uverejneného v piatok vo Viedni, vo štvrtok stál barel (159 litrov) ropy OPEC v priemere 54,27 dolára. To je o 1,59 dolára menej ako v stredu a je to najnižšia cena ropy z krajín kartelu od konca júla. Informovala o tom nemecká agentúra DPA. (sita, reuters)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 667
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 443
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 367
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 437
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 644
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 951
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 227
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu