Austrálski lekári majú na veľa hollywoodskych filmov ťažké srdce, ale Stroskotanec sa im páči. Nie je v ňom ani sex, ani alkohol. FOTO - MOVIEWEB |
Z takéhoto správania by nemali radosť autori štúdie publikovanej v Journal of the Royal Society of Medicine. Všimli si, že filmy zobrazujú sex zásadne bez ochrany a používanie marihuany v nich vyznieva pozitívne, či prinajhoršom neutrálne. Skúmali pritom dvesto najúspešnejších filmov posledných desaťročí, ktoré v pokladniciach kín vyzbierali sedemdesiat miliárd dolárov. Tvrdia, že ich vplyv na správanie ľudí je obrovský.
V takej optike sa aj James Bond mení zo zvodcu na potenciálneho šíriteľa nebezpečných pohlavných chorôb. Každá epizóda obsahuje aspoň dve posteľné scény s odlišnými partnerkami, v poslednej bondovke s príznačným názvom Dnes ešte neumieraj sú nové partnerky dokonca tri. V novej časti Casino Royal to môže byť ešte horšie, scenáristi sa v nej totiž vrátia do agentovej mladosti. Ani jedna scéna v bondovkách zatiaľ nezobrazila predohru, kde by si superagent a mladá žena skracovali chvíľu nasadzovaním kondómu. Okrem toho fajčí a pije alkohol, a to ešte k tomu hriešne drahý.
Vo filme Základný inštinkt sa zas objavilo šesť scén s novými alebo ženatými partnermi. Kondómy či neželané následky ako neplánované tehotenstvo či iné komplikácie by ste tam však hľadali márne, podobne ako v tínedžerskom filme o strate panictva American Pie 2, kde sa sex s novým partnerom objavuje až sedemkrát. Jedinú zmienku o kondóme možno nájsť vo filme Pretty woman - Julia Robertsová brala úlohu prostitútky profesionálne a svojmu partnerovi prezervatív aspoň ponúkla.
Austrálski výskumníci vypočítali, že iba v každom štvrtom filme sa neobjavila žiadna scéna, ktorá by nepropagovala nejaké zdraviu škodlivé návyky. Nájdeme medzi nimi duchársky film Šiesty zmysel či Stroskotanca. Hrdinovia oboch snímok to však mali ľahké - chlapec zo Šiesteho zmyslu bol taký vystrašený mŕtvymi ľuďmi, ktorých videl, že už na žiadne hriešne myšlienky nemal čas a radšej sa utiekal do izbičky obloženej krucifixmi. Jeho sekundant Bruce Willis by si aj možno zasmilnil, keby len nebol duchom.
Čosi podobné platí aj o stroskotancovi Tomovi Hanksovi, ktorý bol na tom ešte horšie ako samotný Robinson, lebo ešte aj namiesto úslužného Piatka mal iba futbalovú loptu, na ktorú si nakreslil ústa a nos. Zarúbaná bola aj jeho cesta k alkoholu, jedine ak by mu skvasilo mlieko v kokosovom orechu.
Filmový priemysel je zameraný na zábavu a zisk, nie na šírenie osvety. To vraj výskumníci chápu. Zároveň však vyjadrili počudovanie, že sa vo filmoch neobjavuje ani náznak toho, že existuje aj bezpečný sex a užívanie drog má aj iné ako príjemné dôsledky.
Filmári sa bránia tým, že keby ich filmy poučovali o kondómoch a vplyvoch marihuany na centrálnu nervovú sústavu, nikdy by sa nedostali na zoznam najúspešnejších snímok svetovej kinematografie.
Autor: ANDREA ERTLOVÁ, Londýn(Autorka je publicistka)