Nie. Ide o septoriózu hrušiek, ktorú spôsobuje huba Mycosphaerella sentina. Je to hospodársky menej významné ochorenie postihujúce iba listy hrušiek, aj to len v daždivých rokoch a vo vyšších polohách. Huba prezimuje v opadaných chorých listoch. Počas zimy v nich dozrievajú plodničky vreckatého štádia huby. V jarných mesiacoch sa z týchto plodničiek za vlhka uvoľňujú do ovzdušia askospóry. Ak dopadnú do kvapky vody na liste hrušky, vyklíčia a spôsobia nákazu. Ak hrušky pravidelne ošetrujeme proti chrastavitosti, nemusíme ich postrekovať samostatne proti bielej škvrnitosti, pretože prípravky používané proti chrastavitosti účinkujú aj proti nej.
V lete som presadila niektoré izbové kvetiny do lesnej hrabanky. Keď ich polievam, na povrchu zeminy poskakuje drobný biely hmyz. O akého škodcu ide a ako ho môžem zničiť?
E. T., Topoľčany
Sú to chvostoskoky (Collembola), ktoré na seba upozornia práve pri polievaní rastlín, pretože zálievková voda ich vyplaví na povrch substrátu. Väčšina druhov chvostoskokov sa živí rozkladajúcimi sa organickými látkami, preto sú bežnou súčasťou lesnej pôdy, odkiaľ ste ich preniesli do črepníkov vašich kvetín. Aj keď ich prítomnosť pestovateľov znepokojuje, len zriedkavo poškodzujú podzemné časti rastlín. S rozkladom organických látok obsiahnutých v použitej zemine postupne miznú aj chvostoskoky. V odôvodnených prípadoch ich možno zničiť prípravkami Basudin 600 EW alebo Sumithion Super vo forme zálievky.
Autor: Ing. JURAJ MATLÁK