Bobule neskorých odrôd viniča ukončili rast. FOTO - AUTOR |
Na jar po plytkom kyprení sa nahromadená voda rýchlo neodparí. Jesenná príprava pôdy je vhodná aj na zapravenie maštaľného hnoja, ktorý sa v nej počas zimy rozloží.
Na kvetinové záhony vysádzame cibuľové kvetiny. Ako prvé sadíme narcisy, ktoré potrebujú na zakorenenie vyššiu teplotu pôdy. Potom nasledujú tulipány, krokusy, hyacinty a iné druhy. Pred výsadbou sa odporúča pôdu dôkladne pripraviť. Hlbšie ju zrýľujeme a obohatíme dobre vyzretým kompostom či rašelinou, v ťažších pôdach pridáme trochu piesku.
Zavlažovanie georgín, hľuznatých begónií a gladiol obmedzíme, aby sa dobre zatiahli. Vo vyšších polohách, kde prvé mrazíky prichádzajú skôr, povyberáme hľuzy z pôdy. Nastalo aj obdobie príprav na rýchlenie hyacintov, tulipánov a narcisov. Do debničiek alebo kvetináčov vysádzame hľuzy frézií, ich kvety nám spríjemnia interiér v predjarí.
Skladovacie priestory významne ovplyvňujú dĺžku uchovania plodov. Majú byť dostatočne chladné a vlhké. Aj počas zimy by sme v nich mali udržiavať teplotu od 3 do 5 stupňov a relatívnu vlhkosť od 85 do 90 percent. Ovocie nikdy neskladujeme spolu so zemiakmi, repou či inými plodinami, od ktorých by nadobudlo nepríjemný pach. Skladovacie priestory musia byť čisté a vydezinfikované. Po mechanickom vyčistení ich vybielime vápenným mliekom, do ktorého pridáme 6 percent modrej skalice, a sírime (30 gramov síry na kubický meter). Potom ich dobre vyvetráme. (pav)