Zakoreňovanie ríbezlí potápaním. KRESBA - AUTOR
Poznáme generatívne a vegetatívne rozmnožovanie drevín. Pri generatívnom rozmnožovaní, ktoré sa uskutočňuje spórami alebo semenami, dochádza často k mutáciám, kríženiu a dedičným zmenám jednotlivých druhov rastlín. Vegetatívne rozmnožovanie spojené so zakorenením konárov, koreňov alebo listov uchováva pôvodné dedičné vlastnosti jednotlivých druhov.
V porovnaní so stromami majú kríky tú výhodu, že ich výhonky môžeme pomerne ľahko skloniť k zemi. Ak potrebujeme viac sadeníc, stačí aj jedna materská drevina. Pri technike rozmnožovania potápaním sa snažíme použiť najmladšie, teda ročné výhonky. Zo starších výhonkov totiž vyrastá menej vitálna rastlina. Výhonky musia byť dostatočne dlhé, aby sme najmenej desať centimetrov z ich dĺžky zahrabali do zeme do hĺbky 0,05 až 0,1 metra. Aby sa nevytiahli, zaťažíme ich kameňmi alebo pripevníme rázsochami. Vyčnievajúca časť výhonku musí mať niekoľko listov, ktoré sme však z ponorenej časti odstránili. Pôdu na mieste zakoreňovania môžeme obohatiť kompostom a priemyselnými hnojivami, aby sme vytvorili priaznivejšie prostredie na rast korienkov zo spiacich očiek konárikov.
Zakoreňovanie trvá niekoľko týždňov až mesiacov. Závisí od druhu, veku a vitality kríka. Z kríkov môžeme takýmto spôsobom rozmnožovať ríbezle, egreše, pajazmíny, skalníky, aukuby, levandule, vistérie, popínavé sadové ruže a podobne. Malina, orgován a dulovec japonský sa lepšie rozmnožujú koreňovými odnožami, zatiaľ čo kríčkový flox metlinatý, rododendrony a liesky delením koreňového balu rastliny. Zakorenený výhonok oddeľujeme od materskej rastliny na jar alebo v jeseni a vysádzame ho na samostatné miesto do pripravenej vyhnojenej pôdy.
Rozmnožovanie potápaním je spoľahlivejšie než zakoreňovanie odrezkov. Nemusíme sústavne udržiavať vlhkú pôdu, ani používať špeciálne zakoreňovače v podobe prášku či roztoku. Niektoré kríky, napríklad oleander, rozmarín či vavrín sa však lepšie rozmnožujú zakorenením odrezku vo fľaši s vodou. Čajové ruže sa potápaním nerozmnožujú.
Autor: Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.