. Raz ma však napadla bývalá spolužiačka, aby som jej roľu odovzdala, lebo jej už nebohí rodičia ju mali niekoľko rokov v prenájme od brata mojej matky. Vraj podľa zákona patrí jej. Myslela som si, že žartuje, naraz mi však prišlo predvolanie na súd. Spolužiačka mi povedala, že si prišla touto cestou odo mňa vypýtať vlastnícky list. Súd som prehrala, tak mi poradili, aby som si dala odvolanie na krajský súd. Zohnala som si právničku - tá si bola istá, že som v práve, inak by vraj do toho so mnou nešla. Prehrala som však aj na krajskom súde. Žalobkyňa nemá na roľu vlastnícky list, ten bol riadne súdnou cestou prevedený v dedičskom konaní na moju matku a potom na mňa. Podala som to ešte na Najvyšší súd do Bratislavy. Poraďte mi, čo mám robiť.
K. A.
Vzhľadom na pomerne nejasne formulovaný opis skutkového stavu veci sa môžem len domnievať, že predmetom súdneho sporu nie je spor o určenie vlastníckeho práva k pozemku, ale skôr spor o určenie existencie a trvania nájomného vzťahu a z neho vyplývajúcej povinnosti vlastníka, teda vás, umožniť nájomcovi užívanie sporného pozemku ako predmetu nájmu. Keďže z vášho listu nevyplýva, na základe akej právnej skutočnosti si vaša spolužiačka uplatňuje právo na vydanie pozemku z titulu vlastníckeho práva a ďalej, že ste vlastnícke právo k pozemku riadne nadobudli darovacou zmluvou, podporuje hypotézu o predmete súdneho sporu skutočnosť, že pozemok mali v nájme už rodičia vašej spolužiačky.
o o o
Po smrti svojich rodičov musela vaša spolužiačka v rámci dedičského konania po nich nadobudnúť práva a povinnosti nájomcu, a to na základe nájomnej zmluvy, ktorá bola v minulosti zrejme uzatvorená medzi vaším strýkom a rodičmi vašej spolužiačky. Ak takáto zmluva existovala, tak práva a povinnosti vášho strýka ako prenajímateľa prešli na základe dedenia na vašu matku a ďalej na základe darovacej zmluvy na vás bez ohľadu na to, či tieto skutočnosti boli predmetom darovacej zmluvy alebo nie, pretože na vás prešli zo zákona. Pretože v liste neuvádzate dĺžku doby trvania nájmu, ktorá bola v nájomnej zmluve dohodnutá, nie je možné po právnej stránke posúdiť, či má vaša spolužiačka právo požadovať užívanie pozemku alebo nie. Predpokladám však, že nájomná zmluva stále trvá. Vychádzam pritom z rozhodnutia prvostupňového i odvolacieho súdu, ktoré rozhodli v prospech spolužiačky.
o o o
V zásade však musím uviesť, že ak bolo právo nájomcov z titulu nájomnej zmluvy predmetom dedenia a vaša spolužiačka toto právo nadobudla dedením od svojich rodičov, ste povinná umožniť jej užívanie pozemku až dovtedy, kým nájomná zmluva nezanikne a nájomný vzťah sa neskončí. K skončeniu nájomnej zmluvy môže prísť napríklad dohodou, uplynutím doby nájmu alebo výpoveďou, a to najmä v závislosti od toho, či bol nájomný vzťah dohodnutý na dobu určitú alebo na dobu neurčitú, prípadne v závislosti od iných osobitných a v nájomnej zmluve dohodnutých spôsobov skončenia nájmu.
o o o
Smrť pôvodného prenajímateľa alebo pôvodného nájomcu nie je dôvodom skončenia nájmu. Práva a povinnosti vyplývajúce z nájmu prechádzajú na právnych nástupcov zmluvných strán v rámci dedenia. Nový vlastník nie je oprávnený zabrániť nájomcovi (pôvodnému alebo právnemu nástupcovi pôvodného nájomcu) v užívaní pozemku, ale je povinný rešpektovať existujúci nájomný vzťah. Ak dôjde k zmene vlastníctva k pozemku, môže z tohto dôvodu nájomnú zmluvu, uzatvorenú len na dobu určitú, vypovedať iba nájomca, teda vaša spolužiačka.