5. februára 1943, Krasurdar |
K týmto fotografiám som sa dostal náhodou začiatkom júna na miestnej skládke stavebného odpadu v kope smetí po vyprataní domu po úmrtí jeho posledného obyvateľa, podľa vyhodených dokladov pána R. Surovčíka. Keď som zdvihol prvú fotografiu a zistil, že na zadnej strane je aj popis, pozbieral som všetky, pretože som sa vďaka popisu a tomu, že ich s veľkou pravdepodobnosťou nafotil rodák z našej obce, mohol plne vžiť do udalostí na nich zachytených. Autorom fotografií zrejme nie je pán Surovčík, pretože v rokoch 1942 - 1943 mal iba 17 rokov.
M. M.
Toľko dvadsaťosemročný muž z Veľkých Kostolian, ktorý si neželá uverejniť meno.
Fotografií je veľa, vybrali sme z nich šesť. Na tej vľavo je pravdepodobne ich autor, v rokoch 1942 - 1943 vojak slovenskej armády na východnom fronte. Žiaľ, meno na rube je vyškriabané, azda sa nájde niekto, kto ho spozná. Fotografie sú z filmu 6 x 6 cm a na vojnové podmienky sú pozoruhodne kvalitné aj z technického hľadiska, ako aj z hľadiska obsahu. Je to sugestívna výpoveď o krutostiach vojny.
Kveta Dašková
Mnohí z vás si uchovávajú podobné spomienky na už nežijúcich blízkych, dokumenty o minulosti. V rodinách sa zavše s pietou, zavše rozpačito prekladajú z miesta na miesto fotografie a rôzne písomnosti z čias prastarých mám, otcov, strýkov, tiet, známych. A o tie ide: Zachráňme spoločne, čo sa ešte dá.
Čo konkrétne máme na mysli?
Posielajte nám fotografie obyčajných i nekaždodenných verejných udalostí, fotografie zo súkromného života, slávnostné i z práce. Zábery dedín, miest, dopravných prostriedkov, prírodných pamiatok. Pohľadnice i listy z čias mierových i z prvej a druhej svetovej vojny, z vojenčiny aj zo zámoria, od tých, čo tam odišli. Písomnosti, ako sú úradné oznámenia, osobné doklady, súdne rozhodnutia, zaujímavá súkromná i obchodná korešpondencia, denníky, pamätníky - slovom všetko, čo vydá svedectvo o dobe.
Časové ohraničenie: dozadu, do hlbín histórie nijaké, smerom k dnešku zhruba do polovice 20. storočia.
Tu treba vysloviť dôležitú prosbu: Bez určenia KTO je na fotografii, alebo ČO fotografia zobrazuje, z AKÉHO obdobia pochádza, k ČOMU sa viaže, prípadne bez ďalších informácií nie je fotografia či písomnosť dokumentom, nemá výpovednú hodnotu, a teda ju nemožno použiť.
Každý dokument treba očíslovať (tak, aby sa nepoškodil), a v osobitnom sprievodnom zozname uviesť k číslu popis, vysvetlivku, prípadne meno a adresu autora, ak je známy. A všetko označiť menom odosielateľa.
Ako to chceme použiť?
Najzaujímavejšie a najoriginálnejšie materiály uverejníme na stránkach SME a potom z nich spojovacím textom historik Dušan Kováč spolu s Vydavateľstvom Q 111 vytvoria originálnu publikáciu.
Dvadsiati vyžrebovaní účastníci tohto zberateľsko-záchranárskeho podujatia dostanú úspešnú knihu Dušana Kováča 20. storočie, storočie svetla - storočie temna (Slovensko v 20. storočí) a knihu Milana Lasicu: Piesne a iné texty.
Kam posielať materiály?
Vydavateľstvo Q 111, J. C. Hronského 4,
831 02 Bratislava
e-mail: Q111@stonline.sk
Rostov po boji, 1942. |
4. februára 1943 |
FOTO |
8. februára 1943, Ivanovskaja |
13. februára 1943 |