Don Cheadle bol za hlavnú úlohu vo filme Hotel Rwanda nominovaný na Oscara. FOTO - BERLINALE
Hotel Rwanda (Hotel Rwanda) l USA/ Veľká Británia/ Južná Afrika/ Taliansko l 2004 l Scenár: Keir Pearson, Terry George l Réžia: Terry George l Kamera: Robert Fraisse l Hudba: Andrea Guerra, Rupert Gregson-Williams, Afro Celt Sound System l Hrajú: Don Cheadle, Sophie Okonedová, Nick Nolte, Joaquin Phoenix, Desmond Dube, David O'Hara, Cara Seymourová, Jean Reno l Premiéra v SR: 6. októbra
Zhodou okolností sa v hlavnej prehliadke tohtoročného medzinárodného filmového festivalu Berlinale ako súperi stretli dva filmy s témou občianskej vojny a či presnejšie etnickej genocídy, ktorá sa udiala v africkej Rwande roku 1994 - americko-rwandský Sometimes in April (réžia Raul Peck) a Hotel Rwanda. Podobne ako samotný konflikt, aj filmy o ňom svet akoby nechcel vziať na vedomie - nezískali na Berlinale žiadne ocenenie ani väčšiu pozornosť.
Možno, ak ich posudzujeme len prísne podľa kritérií filmového umenia, naozaj nepriniesli nič zásadne nové, priekopnícke, avantgardné. Žiadna experimentálna kamera, nijaký expresívny strih ani novátorské herectvo.
Otázka znie, či je vôbec možné posudzovať filmy takto, formálne, bez prihliadania na obsah, bez skúmania vzťahov medzi obsahom a formou.
Obe diela totiž prišli s krutou pravdou nielen o tom, čo sa dialo v Rwande, ale najmä o tom, ako svet priviera oči, nechce vidieť zlo a v podstate mu nedokáže čeliť.
Pozoruhodné je už samo zobrazenie koreňov a mechanizmov rwandskej drámy. Veď Tutsiovia a Hutuovia neboli dávni nepriatelia. Postupne, z politických dôvodov po odchode kolonizátorov, sa začali nezhody, ktoré sa v bežnom živote prostých ľudí prejavovali sprvu len zdanlivo nevinnými posmeškami, aby napokon, najmä zásluhou rádia RTLM v apríli roku 1994 explodovali do podoby nevídaného krviprelievania, výbuchu zla, keď bol sused schopný zabiť suseda len pre príslušnosť k inému etniku.
Hotel Rwanda rozpráva o Paulovi Rusesabaginovi, hotelovom prevádzkarovi, ktorý zachránil tisíc ľudských životov. O nefilmovom, skutočnom hrdinstve, bez mocných svalov, vybielených zubov a sebavedomých úškrnov, o hrdinstve, ktoré znamená robiť správne veci v správnom čase. Mimochodom, na filmovaní sa aktívne podieľal skutočný Paul Rusesabagina.
Už v prvých plánoch režiséra Terryho Georgea sa objavilo pri tejto postave meno Dona Cheadla. Keď sa o film začali zaujímať veľké hollywoodske štúdiá, navrhovali nahradiť ho predajnejším tovarom - ako Denzel Washington, Wesley Snipes či dokonca Will Smith.
Snímka však napokon vznikala nezávisle, ako americko-britsko-taliansko-juhoafrická koprodukcia, bez Hollywoodu a s Cheadlom. Hviezdy dostali príležitosť vo vedľajších úlohách: Nick Nolte v role plukovníka Olivera, Jaquin Phoenix ako Jack Daglish, ba v maličkej postave prezidenta aerolínií Sabena aj Jean Reno. Režisérova zanovitosť sa zúročila vo viacerých nomináciách na Oscary i Zlaté glóbusy práve za herecké výkony.
Komerčná filmová zábava nás presviedča, že zlo má ľahko rozoznateľnú podobu a možno ho celkom jednoducho poraziť. Hotel Rwanda je o skutočnom zle, rafinovanom, maskovanom, ťažko identifikovateľnom a ešte ťažšie poraziteľnom. O zle, ktoré sa stále obnovuje a dorastá ako hlavy Hydry.
Skrátka - je to film priveľmi pravdivý na to, aby mohol uspieť v našom svete spletenom z ilúzií, zjednodušení, sebaklamu a demagógie. Film, ktorý treba vidieť.