Ministerstvo hospodárstva vypustilo zo správy o stave podnikateľského prostredia odporúčania o reforme odvodov. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
BRATISLAVA - Ministerstvo hospodárstva vypustilo zo správy o stave podnikateľského prostredia na Slovensku opatrenia, ktoré rezort odporúčal vykonať pri reformovaní odvodového zaťaženia na Slovensku. Stalo sa tak po ukončení pripomienkového konania o tomto materiáli. "Opatrenia boli z materiálu odstránené z dôvodu prípravy komplexného dokumentu Audit prekážok v podnikaní na Slovensku, ktorý sa bude zaoberať aj touto problematikou," zdôvodňuje rezort hospodárstva.
Ministerstvo práce a sociálnych vecí malo podľa pôvodného odporúčania rezortu hospodárstva zvážiť možnosť zrušenia poistenia v nezamestnanosti, prípadne ho nahradiť systémom osobných účtov, podobne, ako je to v kapitalizačnom dôchodkovom pilieri. Ministerstvo hospodárstva takisto odporučilo zvážiť možnosť zrušenia odvodov na zdravotné poistenie, ktoré majú charakter dane a nahradiť ich daňovým systémom. Ako opatrenie, ktoré si vyžaduje podrobnejšiu analýzu, správa v pôvodnom znení odporúčala razantné predefinovanie nárokov zo zdravotného poistenia, po ktorom by štát poskytoval len daňami financované nevyhnutné úkony a zvyšné bremeno by sa presunulo na individuálne zdravotné poistenie.
Medzi opatreniami, ktoré sa dajú uskutočniť s minimálnymi nákladmi na verejné financie, rezort hospodárstva odporúčal predefinovať hrubú mzdu ako 100 percent súčasných mzdových nákladov. Znamenalo by to zrušenie odvodov, ktoré v súčasnosti platí zamestnávateľ, a presun celej odvodovej povinnosti na zamestnanca. Hrubá mzda zamestnanca by sa však súčasne zvýšila o odvody zamestnávateľa. Rezort práce a sociálnych vecí mal takisto zvážiť možnosť zrušenia systému garančného a úrazového poistenia.
Rezort práce a sociálnych vecí žiadal v rámci pripomienkového konania opatrenia o zmenách v sociálnom poistení zásadne preformulovať. Odporúčania, ktoré sa týkajú zdravotného poistenia, požadoval rezort zdravotníctva z materiálu vypustiť.
Podľa pôvodného znenia materiálu "všeobecná zhoda však panuje v názore na to, že systém odvodov na Slovensku si vyžaduje zásadné zmeny a komplexnú reformu, aká dodnes absentovala". Na žiadosť rezortu práce a sociálnych vecí sa však toto konštatovanie zmenilo. Ministerstvo totiž do materiálu presadilo konštatovanie, podľa ktorého "všeobecná zhoda však panuje v názore na to, že systém odvodov na Slovensku je jednou z najväčších bariér podnikania i napriek tomu, že odvodové zaťaženie prešlo v Slovenskej republike zásadnou zmenou a komplexnou reformou".
(sita)