Bývalý riaditeľ SIS Vladimír Mitro obhajuje klienta, ktorý s vraždami nemá nič spoločné a je obvinený len z podvodu. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
BRATISLAVA - Bývalý šéf SIS Vladimír Mitro sa po odchode z funkcie opäť stal advokátom. Teraz obhajuje v kauze kyselinári klienta, ktorého vinia z podvodu. Mitro vyhlásil, že z dôvodu svojej bývalej funkcie necíti v tejto kauze "predpojatosť". Verí, že jeho klient bude oslobodený.
SIS sa mohla v čase Mitrovho šéfovania zaujímať o kauzu kyselinári a Mitro by tak mal dnes ako advokát výhodu. Pripustila to aj podpredsedníčka Slovenskej advokátskej komory Darina Michalková. "Je to otázka morálky konkrétneho človeka, či sa rozhodne využiť svoje predchádzajúce vedomosti," povedala.
Komora zatiaľ nemá upravený postup voči ľuďom, ktorí sa stanú jej členmi potom, čo odídu z SIS, polície či zo súdu. "Po tomto poznatku sa určite na nasledujúcej konferencii pripraví nejaký návrh," povedala Michalková.
Český investigatívny novinár Jaroslav Spurný považuje Mitrov postup za nesprávny. V mnohých krajinách podľa neho existuje úzus, "že keď človek odíde z tajnej služby, nebude sa päť rokov venovať povolaniam, ktoré by mohli s jeho bývalou prácou súvisieť".
Mitro tvrdí, že si s odstupom času nespomína, či sa SIS kauze kyselinári venovala. "Skôr to bola vec kriminálnej polície," mieni. Dodal, že si chráni svoje prípady, aby v minulosti "neboli predmetom záujmu SIS, ale v tomto prípade to tak nie je".
Hovorca SIS Vladimír Šimko sa odmietol vyjadriť a komentára sa zdržal aj minister spravodlivosti Daniel Lipšic.
Policajný viceprezident Jaroslav Spišiak o Mitrovi povedal: "Teraz je to súkromný advokát, keď si ho niekto zaplatí, je to komerčná sféra."
Mitro nie je jediný takýto prípad. V jednej z káuz Ivana Lexu robil obhajcu jednému z obžalovaných aj Peter Vačok, ktorý počas pôsobenia v polícii Lexu vyšetroval.
Aj v Česku je advokátom bývalý šéf tajnej služby Stanislav Devátý. "Pán Devátý z času na čas obhajuje aj ľudí, po ktorých BIS predtým išla, je to obdobné," potvrdil Spurný.
(rp)