Profesor Glauber sa dozvedel, že získal Nobelovu cenu od jedného z kolegov doma v župane. FOTO - REUTERS |
ŠTOKHOLM - Američania Roy Glauber a John Hall a Nemec Theodor Hänsch získali tohtoročnú Nobelovu cenu za fyziku. Ocenení boli za rôzne objavy v oblasti optiky. Vďaka nim sme schopní opísať detailnejšie správanie svetla. Nové objavy umožňujú konštruovať presnejšie prístroje v oblasti laserových alebo GPS technológií než v minulosti.
Objavy tria Glauber (80), Hall (71) a Hänsch (63) predovšetkým znamenajú, že sa dá ďaleko presnejšie merať čas a poloha. Práca tria vedcov odpovedala na otázky, ako a v čom sa líši svetlo plameňa sviečky od svetla v lúči, ktorý číta informácie v CD-prehrávači, alebo ako vyvinúť metódu, ktorá by určovala čas ešte presnejšie než atómové hodiny.
Ich objavy by sa v budúcnosti mohli dať využiť v telekomunikáciách alebo kozmonautike a časť získaných vedomostí môže pomôcť k vývoju holografického (3D) televízneho prenosu.
Podľa zdôvodnenia výboru Švédskej kráľovskej akadémie vied v Štokholme boli Hall a Hänsch ocenení za prínos k rozvoju laserovej spektroskopie, kým Glauber za príspevok k rozvoju kvantovej teórie optickej koherencie.
Glauber z Harvardskej univerzity je považovaný za zakladateľa kvantovej optiky a získal polovicu finančného ocenenia za to, že teoreticky opísal správanie svetelných častíc. Jeho objavy umožnili rozlišovať medzi tepelnými zdrojmi svetla, ako sú napríklad žiarovky, a laserom.
Hall z Národného inštitútu pre štandardy a technológie v Bouldere v americkom Colorade a Hänsch (63) z Inštitútu Maxa Plancka v Mníchove sa podelili o druhú polovicu za to, že dokázali s mimoriadnou presnosťou určiť farbu svetla atómov a molekúl.
Význam týchto objavov spočíva v tom, že umožňujú merať frekvencie s presnosťou na 15 desatinných miest a konštruovať lasery s mimoriadnou ostrosťou farieb, rovnako ako mimoriadne presné čítacie zariadenia pre svetlá všetkých farieb. Táto technika umožňuje napríklad merať škodlivé látky v ovzduší.
(čtk)