kým v noci.
Budú žiť aj v atmosfére strachu z teroristických útokov a za prísnych bezpečnostných opatrení. Ramadán láka veriacich rovnako ako teroristov: al-Káida už ohlásila, že zintenzívni útoky proti "neveriacim" v Iraku. Egyptské fundamentalistické hnutia sa vyhrážali Izraelčanom, ktorí trávia sviatky na Sinaji a podľa niektorých expertov aj sobotné útoky na Bali súvisia s ramadánom.
Možným dôvodom nárastu násilia je viera niektorých moslimských radikálov, že tí, ktorí zomrú v boji počas svätého mesiaca ramadánu, budú zvlášť požehnaní. Tradícia hovorí, že prorok Mohamed viedol svoje sily do víťazných bitiek proti neveriacim počas ramadánu.
Saudská Arábia, ktorá je kolískou islamu, pre veriacich čistí a pripravuje tisíce mešít. Pre imámov, muezínov a personál mešít začína mesiac tvrdej práce, uviedol saudskoarabský denník Arab News. Len v Rijáde je cez 1000 mešít a cez ramadán sa majú pre moslimov stať druhým domovom.
Vedenie svätostánkov musí zaistiť nielen starostlivé upratovanie, ale tiež stálu zásobu vody. Staré koberce sa nahrádzajú novými. Vonku pred mešitami rastú veľké stany, z ktorých sa po súmraku stanú jedálne. Menu zaisťujú buď mešity alebo darcovia.
Hoci je ramadán mesiac pôstu, na večernej hostine - iftáre - sa majú najesť všetci, i nemajetní. Pre nich otvárajú dvere mnohé charitatívne organizácie.
Moslimovia veria, že pred viac než 1400 rokmi Alláh zjavil počas ramadánu prorokovi Mohamedovi Korán, svätú knihu moslimov.
(čtk, mik)