Pri oprave chodníka narazili archeológovia na pôvodné mestské hradby. Predpokladajú, že sú iba zopár krokov od objavenia dnes už neexistujúcej mestskej brány. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
Ako nám povedal Jozef Hoššo z Katedry archeológie FF UK, v tomto prípade však ide iba o pozostatok mestských hradieb. K objaveniu hľadanej mestskej brány je však zrejme iba krok, lebo v krátkom čase sa má rozbehnúť aj oprava blízkej cesty. Archeológovia predpokladajú, že práve tu na zvyšky brány narazia. "Pri rekonštrukcii cesty sa počíta aj s tým, že miesto nálezu bude vydláždené iným typom kameňa, aby bolo odlíšené, kde pôvodná brána stála," dodal Hoššo.
Bádanie archeológov bude v Kremnici pokračovať ešte tento a na budúci rok. Vtedy by mal prísť na rad výskum, ktorý sa viaže ku kedysi významnému kostolu Panny Márie. Ten dnes už tiež neexistuje a jeho história je veľmi pohnutá. Mohutný barokový kostol postavili na mieste staršieho gotického kostola na kremnickom námestí začiatkom 18. storočia. Už koncom nasledujúceho storočia ho museli zbúrať, lebo sa začal prepadať.
Podľa archívnych prameňov postupoval zosuv kostola neobyčajne rýchlo a vzácne gotické sochy museli vyťahovať cez okná kostola. Niektorí odborníci sa domnievajú, že okrem málo pevného podložia sa na statických poruchách mohli podpísať aj konštrukčné chyby.
Podľa Hošša nie sú pozostatky kostola v súčasnosti navonok nijako prezentované, čo by archeologický prieskum mohol zmeniť. Dnes už ani mnohí obyvatelia mesta nevedia, kde presne kostol stál. Skúmanie archeológov to môže zmeniť a na námestí môže pribudnúť nová archeologická lokalita, ktorá by návštevníkov s históriou kostola zoznamovala.
"Môže ísť o nové, zaujímavé poznatky, ktoré sa viažu predovšetkým k starším, gotickým pozostatkom pôvodného kostola," dodal archeológ. (eta)