Jim Jarmusch (na fotografii vpravo) je americkým režisérom, ktorý sa na svoju rodnú krajinu vždy pozeral akoby vonkajšími očami. Doma ho síce rešpektovali, ale v Európe bol oveľa populárnejší. S filmami Permanentné prázdniny, Čudnejší ako raj, Mŕtvy muž či Tajomný vlak si získal meno úspešného nezávislého filmára. U nás sa hrá jeho predposledný, poviedkový film Káva a cigarety, vo svete už ten najnovší - Broken Flowers. Na festivale v Cannes zaň získal Grand Prix, v USA sa stal hitom kín. Hlavnú úlohu v ňom hrá Bill Murray (vľavo). FOTO - movieweb.com |
V našich kinách ešte najnovší film Jima Jarmuscha - Broken Flowers nie je, ale v Amerike i kde-tu v Európe ho už poznajú. V televíziách sa objavujú reklamy a ich slogany hlásia: je to komédia, ktorú musíte vidieť.
Britský týždenník The Observer sa s Jarmuschom rozprával a pýtal sa ho, čo na takú popularitu a publicitu hovorí. Doteraz bol totiž považovaný za krásny príklad nezávislého režiséra, ktorý si nakrúca filmy podľa vlastných predstáv a nemá pritom žiadne problémy s peniazmi. Ale film Broken Flowers sa tak veľmi páči a má také herecké obsadenie, že mu hrozí nepríjemné obvinenie - stáva sa z neho mainstreamový filmár.
"Také úvahy ma desia," povedal. "S veľkými hereckými menami som predsa robil aj pred tým - s Johnnym Deppom, Winonou Ryder, Cate Blanchett. Nebolo v tom nič vykalkulované. Ani teraz som si nevybral Sharon Stone preto, lebo je hviezda. Myslel som na ňu už pri písaní postavy, zdala sa mi, skrátka, najvhodnejšia. Aj na hlavnom hrdinovi som pracoval rovnako - celý jeho charakter sa odvíjal od toho, že som mal v hlave Billa Murraya."
Film Broken Flowers rozpráva o mužovi, ktorý má polovicu života za sebou, prešiel mnohými vzťahmi a zrazu sa dozvie, že má syna. Vydáva sa za ním, aj keď nevie kam, a chce pritom vyhľadať aj jeho matku. Jarmusch sa hnevá, keď niekto tento príbeh nazve komédiou: "Keď to počujem, utekám rýchlo preč. Samozrejme, v tom filme je niekoľko veselých scén, ale nie je to komédia. Je to horko-sladký poetický film."
Jarmusch trvá na tom, že zostáva stále rovnaký. Lebo pri nakrúcaní ho vraj nezaujíma nič, len to, aby bol tým, čím je, a robil čo najlepšie. K jeho rukopisu patrí akási rezervovanosť, mierny odstup od toho, čo rozpráva, a zásada neredukovať život svojich filmových hrdinov (väčšinou spoločenských outsiderov) len na tie najdramatickejšie momenty.
Ako ho charakterizovať? Kritici sa často rozhodnú pre slovo svojrázny. Jim Jarmusch pre The Observer povedal, že už má toho dosť: "Bože, iný prívlastok nepoznajú?" (kk)