Spoločnosť mu robí bývalý americký prezident prítomný v politike skôr cez jeho ambicióznu polovičku a duchovný vodca z Himalájí, ktorý musel z vlasti utiecť do exilu pred čínskymi tankami. Nezmysel? Áno, ale takto si predstavujú svetovú vládu ľudia, čo sa zapojili do ankety BBC. Bolo ich 15-tisíc.
Nelson Mandela, Bill Clinton a dalajláma sú prví traja, ktorí by mali podľa interaktívnej hry vytvoriť globálnu vládu. Tá prichádza v čase, keď Organizácia Spojených národov dlhodobo nedokáže čeliť výzvam a vojnám 21. storočia.
Skutočný "riaditeľ zemegule", teda generálny tajomník OSN Kofi Annan, skončil na 11. mieste a preskočil tak o 61 miest futbalovú celebritu Davida Beckhema.
Projekt bol inšpirovaný populárnou hrou "Fantasy Football", kde si môžete vybrať hráčov do svojho tímu. Tentoraz sa nevyberalo spomedzi útočníkov, záložníkov a obrancov, ale zo zoznamu svetových lídrov, mysliteľov a ekonómov, ku ktorým mohli pridať účastníci osem osobností podľa svojho výberu.
Výsledkom je bizarný 11-členný tím plný protikladov a prvá stovka, v ktorej sa viac ako hlad po reformách OSN prejavuje posadnutosť celebritami (napríklad Bono Vox z U 2 je 14., Pelé je 25. a Kylie Minogue 77.).
V najlepšej jedenástke sa stretáva sexuálnym škandálom preslávený Clinton s jeho sviatosťou dalajlámom. Noam Chomsky, lingvista a ľavicový intelektuál kritizujúci globalizáciu a americkú vládu sa dostal pred šéfa Microsoftu Billa Gatesa či finančného žraloka Georgea Sorosa, alebo šéfa americkej centrálnej banky Alana Greenspana.
Žena neprerazila ani jedna, najvyššie je odvážna barmská disidentka Su Ťij na trinástom a Hillary Clintonová na šestnástom.
Takáto zostava by ladila asi ako najslávnejší futbalový klub Real Madrid, keď sa mu nedarí. Priveľa hviezd so silným egom a málo hráčov. Vyzerať by to mohlo takto:
"Najchudobnejším krajinám Afriky a Ázie musia pomôcť najvyspelejšie štáty sveta," hovorí premiér Mandela a minister informatiky Gates súhlasne prikyvuje. Minister dopravy Richard Branson (majiteľ aeroliniek Virgin) sa nervózne zamrví na mieste a mrmle si pod nos, že každý je strojcom svojho šťastia. Pohľadom žiada o pomoc ministra financií Alana Greenspana. Mlčanlivý Greenspan radšej nič nepovie, lebo dobre vie, že každé jeho slovo môže byť interpretované ako ohrozenie stability finančných trhov a bohatí budú chudobnejší a najchudobnejším aj z hrnca vykypí.
Situáciu zachraňuje žoviálny podpredseda vlády Clinton: "Iste, chudobnejším treba pomôcť, ale všetko potrebuje svoj čas," hovorí zmierlivo a vláda môže pokračovať vo "fantazijnom" rokovaní ďalej.