Slovenské reformy: experiment, ktorý sa nevydaril

Tvrdí o sebe, že pracuje 16 až 18 hodín denne a že sa do politiky neprišiel rekreovať.

Jiří Paroubek (53) to pred rokom 1989 ako ekonóm dotiahol až do funkcie námestníka štátneho podniku Reštaurácie a jedálne. Po novembri vstúpil do obnovenej sociálnodemokratickej strany, prehral však boj o šéfa v ČSSD proti neskoršiemu premiérovi Milošovi Zemanovi. Potom podnikal v ekonomickom poradenstve a súčasne bol členom pražského zastupiteľstva. V roku 1998 sa stal za sociálnych demokratov ekonomickým námestníkom pražského primátora. V auguste minulého roku sa stal ministrom pre miestny rozvoj vo vláde Stanislava Grossa, ktorého po jeho škandáloch v apríli nahradil na čele kabinetu. Je ženatý a má jedného syna. Foto SME - TIBOR SOMOGYI

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Tvrdí o sebe, že pracuje 16 až 18 hodín denne a že sa do politiky neprišiel rekreovať. Prezývajú ho "buldozér" pre vytrvalosť, s ktorou ide za svojím cieľom a zmetie všetko, čo mu stojí v ceste. Iní o ňom hovoria ako o "chrobákovi Truhlíkovi" kvôli snahe hovoriť do všetkého a riešiť všetko osobne. Voliči to zatiaľ oceňujú. Český premiér JIŘÍ PAROUBEK je po piatich mesiacoch na čele vlády najpopulárnejším straníckym politikom v Česku a svoju Českú stranu sociálne demokratickú prebral z kómy a očakávania volebnej porážky.

SkryťVypnúť reklamu

Pred minulým letom, kým ste sa stali ministrom predchádzajúcej vlády, vás v Čechách poznal málokto. Keď ste nastupovali do vysokej politiky, napadlo vám, že budete za necelý rok premiérom? Aké ste vtedy mali ambície?


O tom som nikdy zvlášť neuvažoval. Vždy som chcel robiť politiku, robiť službu verejnosti. A aj keď som práve nemal vždy v sociálnej demokracii ustlané na ružiach, nikdy som nepochyboval, že tam svoje vedomosti a skúsenosti uplatním.



Čo to znamená, že ste nemali ustlané na ružiach?


V strane ma nevnímali práve pozitívne, prejavoval som iné názory ako Miloš Zeman a vedenie strany.



Môžete to spresniť?


Za tých päť mesiacov nikto nemôže povedať, že by som použil jediné hrubé slovo alebo hrubú vetu.



Nesúhlasili ste iba s hrubým slovníkom pána Zemana alebo aj s obsahom jeho politiky?

SkryťVypnúť reklamu

Boli tam aj názorové rozdiely. Tie veci sú teraz už niekde inde. Určite sú tu však rozdiely vo forme.



České médiá špekulovali, či nemáte dvojníka, keď stíhate za jeden deň vystúpiť na toľkých rôznych miestach.


Dvojníka, samozrejme, nemám. Aj vy viete, že to bolo nadnesené.



Je naozaj nevyhnutné, aby premiér vždy osobne ukladal základné kamene, odštartoval závod, či otváral pasáž? Alebo je to už súčasť volebnej kampane?


Ja len chcem českým politikom ukázať určitú cestu. Treba byť maximálne pracovitý, využívať čas, aby daňoví poplatníci vedeli, že tie peniaze, ktoré platia na daniach a časť z nich aj na českých politikov, nie sú vyhodené.



Myslíte si, že si daňoví poplatníci platia premiéra pre to, aby ho bolo vidieť, alebo od neho očakávajú skôr niečo iné?

SkryťVypnúť reklamu

Nemôžem za to, čo si vyberajú médiá. Ja im, samozrejme, dávam môj program k dispozícii a na moje prekvapenie sú na tých akciách často aj médiá. To, že iní politici nevedia spolupracovať s médiami, je ich chyba, nie moja.



Nie je to teda súčasť volebnej kampane?


Je jasné, že volebná kampaň sa začína druhý deň po voľbách. Ak to chcete vidieť takto, je všetko súčasťou kampane. Ja si však myslím, že si robím svoju prácu a snažím sa ju robiť dobre. To znamená byť medzi ľuďmi, počuť ich problémy a riešiť ich.



Cez víkend ste sa stretli s lídrami Smeru. Českí politológovia nám povedali, že Smer nepovažujú za štandardnú sociálnodemokratickú stranu. Neprekáža vám to?


Rovnakým spôsobom hovorili politológovia o českej sociálnej demokracii pred tým, než vyhrala voľby a išla do vlády. Dokonca aj po voľbách mali pochybnosti, či sme štandardná politická strana, štandardná sociálna demokracia západoeurópskeho strihu. To sú bežné argumenty pravicových politológov, ktoré ma vôbec nevzrušujú.

SkryťVypnúť reklamu


Spolu so Smerom ste ostro kritizovali reformy na Slovensku. Nie je na nich aspoň niečo, čo hodnotíte pozitívne? Váš minister financií Bohuslav Sobotka, napríklad, na jar pochválil odhodlanie, s akým slovenská vláda reformy robí.


Niečo určite inšpiratívne je, ja som sa k tým reformám do hĺbky nevyjadroval. Moja kritika bola nepriama. Máme inú filozofiu postupu v hospodárskej politike ako dnešná slovenská vláda. To je všetko, čo som povedal.



Hovorili ste o tom, že chcete využiť argumenty Smeru proti reformám v českej volebnej kampani.


Česká pravicová opozícia sa v týchto reformách vzhliadla. Chce ich zaviesť aj u nás a my ich chceme prezentovať ako experiment, ktorý sa príliš nepodaril.



Pozvete politikov Smeru, aby vystupovali na vašich mítingoch?

SkryťVypnúť reklamu

To nie je nutné. Ak si však slovenskí priatelia budú priať, aby som sa zapojil do slovenskej kampane, môžem prísť. Môže určite prísť aj Miloš Zeman.



Nie je už vaša účasť na mítingu ich kandidátky na predsedu Trnavského kraja vystúpením vo volebnej kampani Smeru?


Takto sme o tom vôbec neuvažovali. Nie je vylúčené, že to strana Smer takto využije, ale my im hlavne chceme dať najavo solidaritu, ako nám ju dávali v priebehu deväťdesiatych rokov najavo nemeckí sociálni demokrati.



Často sa stretávate so šéfmi nemeckých sociálnych demokratov alebo britských labouristov. Ich politika sa však dosť od tej vašej líši.


Je odlišná natoľko, ako sa Česko líši od týchto krajín. Sme na inom stupni spoločenského vývoja. Oni sú niekde inde. My sa im snažíme približovať a smerovať tam, kde oni programovo sú. Verím tomu, že program, ktorý v januári prerokujeme na našej programovej konferencii, bude programom úplne moderného strihu.

SkryťVypnúť reklamu


Zostane podľa vás Schröder nemeckým kancelárom?


Môj odhad je, že vznikne veľká koalícia a že dôjde k rotácii kancelárov. Čiže bude prvé dva roky kancelárom Schröder a od polovice volebného obdobia potom Angela Merkelová. Každopádne si potom sociálni demokrati zachovajú veľký vplyv na zahraničnú politiku, pretože aj keď bude kancelárom kresťanský demokrat, bude vicekancelárom a ministrom zahraničia sociálny demokrat. To znamená, že vynikajúce česko-nemecké vzťahy budú pokračovať.



O čom ste v piatok rokovali so Schröderom?


O celom spektre vecí. Pýtal som sa ho, napríklad, na jeho skúsenosti z rokovaní s čínskymi vodcami vrátane otázky ľudských práv v Číne. Dostal som zaujímavé odpovede, ktorými by som sa, samozrejme, chcel riadiť.



Čo konkrétne? Na to sa vás pri návšteve čínskeho premiéra určite opýtajú.

SkryťVypnúť reklamu

Určite. Je to však také know how, ktoré by som bol nerád, aby bolo prenosné.



Vy sa rovnako ako Smer hlásite k odkazu Schrödera a Blaira, ale robíte doma často opak. Oni posunuli svoje strany do stredu, presadzujú trhové reformy, rozišli sa s odbormi a vlastne skoncovali s tradičným pojatím sociálnej demokracie.


Ja si to nemyslím. Vždy sme sa, napríklad, usilovali o čo najužší vzťah s odborovým hnutím, ale nikdy nebol taký úzky ako medzi labouristami a odbormi v Británii. Myslím si, že to strašenie červenením sociálnej demokracie má iba zakryť úplnú programovú impotenciu pánov Kalouska a Topolánka.



Keď už hovoríte o koalícii, ako dlho vydrží?


Môže vydržať až do volieb, záleží to na tom, ako seriózne sa budú koaliční partneri správať.

SkryťVypnúť reklamu


Nie sú teda pravdivé správy, že chcete s koaličnými ľudovcami vydržať iba do prijatia rozpočtu a potom ich pošlete preč?


O tom takto neuvažujem. Chcem splniť vládne vyhlásenie v plnom rozsahu a ak ľudovci odídu, je to ich vec.



Pripustili ste možnosť predčasných volieb a potom ste doplnili, že by mohli byť vo februári alebo v marci. Chcete ich v tomto termíne?


Ten, kto vyvolá predčasné voľby, toho voliči potrestajú. Vyzval som pánov Kalouska a Topolánka, aby celú vec zvážili, či predčasné voľby chcú, alebo aby sa vo svojej politickej praxi správali inak.



Povedali ste, že po voľbách v Čechách by ste mali najradšej menšinovú vládu ČSSD. K tomu obvykle dodávate, že by to mala byť vláda s podporou naprieč politickým spektrom. To si všetci prekladajú ako vládu s podporou komunistov.

SkryťVypnúť reklamu

Ak to bude s podporou komunistov, tak sa nedá nič robiť. Ak s podporou iných strán, tiež dobre. V niektorých otázkach by sme museli hlasovať s komunistami, v iných s inými stranami.



Naozaj vám neprekáža závislosť od komunistov?


Závislosť platí v tej miere, v akej si ju pripustíte. Nemyslím si, že by som bol v tejto chvíli závislý od koaličných partnerov vo väčšej miere, než je ich sila v parlamente.



V minulosti ste povedali, že podmienkou vašej spolupráce s komunistami je to, aby sa výrazne zmenili. Táto podmienka už neplatí?


To som povedal v súvislosti s prípadnou vládnou spoluprácou.



V konečnom dôsledku to nie je to isté?


Je to veľký rozdiel. V prípade vládnej koalície by to znamenalo, že by boli priamo vo vláde prítomní komunistickí ministri. Taká situácia po budúcich voľbách v žiadnom prípade nenastane. Hovorím o niekoľkých podmienkach, ktoré musia komunisti splniť, ak chcú byť za nejakých päť alebo deväť rokov vládnou stranou. Zjednodušene povedané, stanú sa členmi vlády vo chvíli, až budú úplne demokrati.

SkryťVypnúť reklamu


Môžete tieto podmienky spresniť?


Prvá je, aby sa dištancovali od všetkých zločinov komunistického režimu. Druhá, aby jasne vyjadrili svoj pozitívny vzťah k Európskej únii, NATO a transatlantickým väzbám. Nemusia nad tým jasať, ale musia to rešpektovať. Do tretice, v oblasti fiškálnej politiky je požiadavka úplná rozpočtová disciplína, rešpektovanie konvergenčného programu a maastrichtských kritérií.



Povedali ste, až budú demokrati... Podľa vás dnes ešte demokratmi nie sú?


Dnes im vo vnímaní českej verejnosti práve tieto veci chýbajú.



A vo vašom vnímaní?


Myslím si, že je to to isté, preto im tieto podmienky kladiem.



Sú teda podľa vás demokrati alebo nie?


No tak, pán redaktor, ja ich nemienim urážať ... z môjho hľadiska je to jasné: až sa stanú úplnými demokratmi, tak sa stanú súčasťou vlády.

SkryťVypnúť reklamu


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 326
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 5 700
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 016
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 236
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 756
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 618
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 025
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 709
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu