Opustená nemocnica na Krásnej Hôrke. FOTO SME - PAVOL MAJER |
a sa vtedy, keď už ostatné terapeutické metódy zlyhali.
Komora sa používa pri liečbe dekompresnej choroby potápačov, otravy plynmi, infekcie pri zápaloch svalov a kostí, ale aj nehojacich sa rán. Umožňuje rýchlu pomoc aj v prípade priemyselných otráv.
Na Slovensku máme len dve takéto komory, v Košiciach a v Trenčíne. Pre bratislavskú nemocnicu ju asi za osem miliónov korún kúpilo Povodie Dunaja, aby sa využívala aj pre potápačov. Ďalšie milióny išli do jej zabudovania v rámci budovy. "Bolo to unikátne pracovisko, vybavené aj predkomorou. Počas liečby tam mohol vojsť aj lekár, to nie je možné pri všetkých typoch komôr," povedal Stanislav Sládek, vedúci potápačskej sekcie z Povodia Dunaja.
Bratislavskú komoru prevádzkovala klinika pracovného lekárstva vo Fakultnej nemocnice na Kramároch. Najčastejšie sa tam liečili nehojace sa vredy v predkolení, potápači tam chodili na preventívne lekárske prehliadky. V rámci šetrenia peňazí sa však v roku 2003 areál nemocnice na Krásnej Hôrke uvoľnil a budovy sa určili na predaj. Komora zostala na Krásnej Hôrke. Prednosta kliniky pracovného lekárstva Igor Bátora povedal, že klinika nemá kompetencie na to, aby mohla rozhodnúť, čo s komorou bude. Rozhodnúť o nej môže len manažment fakultnej nemocnice, pod ktorú nemocnica na Kramároch patrí. Prednosta tvrdil, že na začiatku sa snažili nájsť pre komoru nové miesto, problémom boli aj peniaze.
Námestníčka fakultnej nemocnice Katarína Sedláková na otázku, aké má vedenie plány s komoru, odpovedala, že v súčasnosti vedú s Povodím Dunaja rokovania o demontáži alebo premiestnení. Nájomná zmluva, ktorú mala nemocnica na Kramároch s Povodím Dunaja, sa vraj v tomto čase končí.
Podľa Sládeka vedenie fakultnej nemá veľký záujem situáciu riešiť. "Táto liečebná metóda sa dnes rozvíja v celej Európe, nerozumiem, prečo komoru ešte nerozbehli."
Liečbu v hyperbarickej komore prepláca zdravotná poisťovňa, ak ju indikuje ošetrujúci lekár. Najväčšia poisťovňa Všeobecná zdravotná v roku 2004 uhradila liečbu v komorách v Košiciach a v Trenčíne za viac ako 37 miliónov korún. "Priemerná cena na jedného poistenca je asi 22-tisíc," povedala hovorkyňa poisťovne Petra Kafúnová.
Manažment košického hyperbarického centra neodpovedal denníku Sme na otázku, či k nim cestujú aj pacienti zo západného Slovenska. Vraj ide o "tajnú obchodnú informáciu".
Riaditeľ trenčianskej nemocnice Pavel Sedláček povedal, že prudký nárast pacientov z okolia Bratislavy nezaznamenali. Trenčianska komora je zatiaľ umiestnená vo vetrieske. Nemocnica pripravuje projekt, aby ju mohla zabudovať vnútri nemocnice. (dro)