BRATISLAVA - Oddnes ministerstvo zdravotníctva opäť mení doplatky asi za 400 liekov. V tomto roku je to už po štvrtý raz. Ministerstvo síce vydalo správu, že pri 160 liekoch doplatky znižuje, ale na otázku, koľko liekov zdražie, denníku SME neodpovedalo.
Hovorca ministerstva Karol Farkašovký sa obmedzil na tvrdenie, že doplatky sa zvyšujú hlavne pri tých liekoch, "ktorých výrobcovia nereagovali na nižšie ceny porovnateľných liekov".
Právnik a spolupracovník Transparency International Vladimír Pirošík si myslí, že ministerstvo by počet zdražených liekov malo zverejniť a ak tak nerobí, "koná v rozpore s infozákonom, lebo počet liekov nie je utajený údaj".
Častá kategorizácia liekov je podľa ministerstva výhodná, lebo vlani takto ušetrili asi dve miliardy korún. Výrobcovia liekov totiž medzi sebou stále súťažia, kto ponúkne najnižšiu cenu.
V tomto roku však zdravotné poisťovne hlásia, že náklady na lieky sa im zvyšujú a podľa odhadov to bude o dve miliardy viac ako vlani.
Lekári, lekárnici aj pacienti sú z častých zmien unavení. "Stačili by dve do roka," povedal šéf Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor. Lekári sa vraj nestíhajú orientovať v doplatkoch za lieky, hoci kedysi ich vedeli všetky naspamäť.
Podľa člena prezídia lekárnickej komory Štefana Krchňáka časté zmeny prinášajú chaos, nikto ich s nimi nekonzultuje.
Lekárnici musia po každej zmene v lekárni vyvesiť aktuálny zoznam doplatkov. Podľa Krchňáka ho "ľudia už ani nečítajú", pretože medzi liekmi sú malé cenové rozdiely a hľadania výhodnejších doplatkov sa už vzdali.
Ministerstvo vysvetľuje rast nákladov v tomto roku aj tým, že za posledných 12 mesiacov bolo do systému zaradených asi 300 drahých liekov na liečbu vážnych chorôb. Eva Slováková z ministerstva tvrdí, že z ich analýzy je zrejmé, že "sa darí vytvárať tlak na znižovanie cien liekov".
Pásztor si myslí, že časté zmeny už výrazne neušetria verejné peniaze. "Kvôli pár korunám pacienti nechcú zmeniť liek, na ktorý boli nastavení a dobre zaberá," povedal. Pacienti nechcú riskovať zmenu lieku aj preto, lebo nemajú istotu, či sa v ďalšej kategorizácii doplatok nového lieku nezvýši.
Slováková povedala, že prestavenie na iný liek nemusí byť problém, ak ide o rovnocenný liek. Ak je zmena lieku neprijateľná z medicínskeho hľadiska, existuje podľa nej mechanizmus, aby ho pacient nemusel meniť.
Ministerstvo tiež po prvý raz pri poslednej kategorizácii neposkytlo také zoznamy liekov, z ktorých by sa dalo vyčítať, ktorý liek zdražel a ktorý zlacnel. Farkašovský tvrdí, že kategorizačná komisia takto objektívne informuje verejnosť preto, "aby sa predišlo pozitívnej alebo negatívnej reklame tých liekov, ktorých cena sa upravuje".
Podľa Farkašovského si na zverejnenom zozname každý občan môže svoj liek nájsť a dozvedieť sa aktuálne informácie. Posledná zmena v doplatkoch liekov bola v júli, vtedy 333 zdraželo a 360 zlacnelo.