Pred príchodom mrazov pozberáme chúlostivú zeleninu. Uprednostníme druhy citlivé na skoré jesenné mrazíky, najmä plodovú zeleninu. Potom nasledujú hlúboviny a napokon koreňová zelenina. Odolnejšie druhy môžeme nechať na hriadkach ešte aj v novembri (koreňovú zeleninu, kaleráb a iné). Časť úrody ružičkového kelu, kučeravého kelu, čierneho koreňa, petržlenu a póru môže zostať na záhone aj počas mrazov.
Druhy zeleniny vhodné na dlhodobé uchovávanie vytriedime a zdravé, nepoškodené plody uskladníme do vhodných priestorov. Triedeniu venujme veľkú pozornosť, lebo daždivé počasie prispelo k rozšíreniu hubových chorôb, ktoré môžu znehodnotiť napadnuté plody počas skladovania. Aj v sklade treba zeleninu pravidelne kontrolovať a napadnuté kusy odstrániť. Podľa lunárneho kalendára je najvhodnejším obdobím pre zber úrody na dlhodobé uchovávanie 8., 9., 16. až 22., 28. a 29. október.
V októbri vysádzame morený cesnak. Podľa lunárneho kalendára sú najvhodnejšími dňami 18. až 20. a 30. až 31. október. Strúčiky je vhodné sadiť najmä do porastu novozaloženého jahodoviska.
Do konca októbra treba plochy uvoľnené po zbere pohnojiť a prekypriť, prípadne plytko zorať. Podľa lunárneho kalendára je najvhodnejším termínom na hnojenie organickými hnojivami 1., 2., 17., 28. a 29. október.
Zaobstaráme si aj kvalitné zdravé stromčeky a kríky ovocných drevín vhodné na vybrané stanovište. Ekozáhradkári uprednostňujú odrody odolné (rezistentné) alebo aspoň tolerantné proti nebezpečným chorobám a iným škodlivým činiteľom. Vysádzať môžeme viaceré ovocné dreviny, ale broskyne, marhule, černice a orechy sa odporúča sadiť až na jar. Podľa lunárneho kalendára sú najvhodnejšie na výsadbu ovocných drevín pri priaznivom počasí 8., 9. a 29. až 29. október.
Všetky zdravé mäkké odpady zo záhradky môžeme kompostovať, pričom kompost ošetríme podľa potreby vhodným spôsobom. Aj v tomto období využívame viaceré spôsoby mechanickej a biologickej ochrany rastlín pred chorobami a škodlivými činiteľmi.